- A
- A
- A
Przed nami MARKA RK
Wystawa Wojciech Fangora w Muzeum Narodowym czy Festiwal Josepha Conrada? A może Reminiscencje i... trzecie ucho artysty Stelarka?Przed nami kolejna edycja Marki Radia Kraków. Złożone z krakowskich krytyków jury pod przewodnictwem Justyny Nowickiej wybierze dziś kulturalne wydarzenie października.
Mocne uderzenie proponują krakowskie muzea, teatry i galerie.
W Muzeum Sztuki Wspołczesnej Mocak aż 4 nowe wystawy .Największa z nich to "Kolaż z łasiczką" - pierwsza w Polsce tak duża monograficzna prezentacja prac jednego z najwybitniejszych czeskich artystów Jiřiego Kolářa.
Z kolei "Uwolnieni szaleńcy… Europejskie festiwale Fluxusu w latach 1962–1977" - to prezentacja przygotowana z okazji 50. rocznicy powstania międzynarodowej sieci artystów Fluxus. Można na niej "powtórzyć" akcje Fluxusu, m.in. wziąć udział w tworzeniu absurdalnych instalacji lub dokonać nietypowych pomiarów ciała.
Być może jednak nie poddamy się szalonemu żywiołowi Fluxusu, i zatoniemy w hipnotyzujących abstrakcjach Wojciecha Fangora w Muzeum Narodowym. Czyżby Muzeum Narodowe miało szansę na trzecią Markę Radia Kraków? Wszystko jest możliwe...
Wśród wystaw moją faworytką jest skromna, w porównaniu z muzealnymi, prezentacja w galerii Zderzak. To nieprawdopodobne, ale jest w przestrzeni sztuki możliwe spotkanie Bogini Nieodpowiedzialności ze Nowoczesnym Orfeuszem czyli Jadwigi Maziarskiej z
Andrzejem Wróblewskim. Wystawa skromna, szlachetna i piękna. Bez efekciarstwa, nie efekciarstwo dla obojga artystów byłoby po prostu wulgarne.
Od wulgarności nie jest wolny głośny spektakl w Starym Teatrze "Paw Królowej" wg. Masłowskiej. To politycznie niepoprawne, mocne i efektowane przedstawienie, operujące współczesnym językiem. Z reminiscencji może z nim konkurować jedynie Stelark, artysta z trzecim uchem, ktry tak wzburzył naszych użytkowiników fejsbuka.
I na koniec, choć być może to właśnie będzie nasz werdykt, Festiwal Josepha Conrada. Tydzień spotkań z literaturą o niezwykłej intensywności i temperaturze. Z Orhanem Pamukiem byliśmy w Muzeum Niewinności w Stambule, także w Radiu Kraków, z Jackiem Dehnelem zanurzyliśmy się w mrokach wyobraźni Goi, a na spotkanie z Zygmuntem Baumanem po prostu nie udało nam się wejść - takie wielkie było zainteresowanie myślą polksiego socjologa.
"Marka Radia Kraków, czyli "wiemy, co dobre". Dla zwycięzcy - kampania reklamowa na naszej antenie. Zapraszamy do Koła Kultury we wtorek 6 listopada po 21.00.
Markę Radia Kraków przyznaje jury w składzie: Justyna Nowicka (Radio Kraków), Joanna Targoń ("Gazeta Wyborcza"), Magdalena Huzarska-Szumiec ("Gazeta Krakowska"), Łukasz Gazur ("Dziennika Polski")oraz Krzysztof Glondys (Telewizja Kraków).
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
17:56
Krakowscy uczniowie od poniedziałku będą mieli swojego rzecznika
-
16:51
Bartosz Kopacz: Nie przyszedłem do Niecieczy odcinać kupony
-
15:30
"Ręce precz od naszych dzieci" - w Krakowie protestowano przeciwko edukacji zdrowotnej
-
15:29
Tarnowscy szczypiorniści udanie rozpoczęli rundę rewanżową
-
13:06
Czym jest dziś Conradowskie jądro ciemności? Profesor filozofii: Tym samym – agresją wobec obcości
-
12:46
Zimowa aura przyciągnęła turystów do Krynicy i na stoki narciarskie
-
11:55
Szykują się utrudnienia dla kierowców, mieszkańcy Szczurowej zapowiadają protest
-
11:20
Krakowski Rynek Główny w bieli
-
10:55
Wielki sukces Muszyny. Liczby mówią same za siebie
-
09:23
Rośnie zagrożenie lawinowe. "Te miejsca należy traktować jako szczególnie niebezpieczne"
-
09:02
Jak zdobyć uprawnienia budowlane?
-
07:05
Paweł Wąsek mistrzem Polski!
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze