W Muzeum Manggha otwarta została wystawa drzeworytów ilustrujących opowieść o czterdziestu siedmiu roninach. Tytuł wystawy
Jest to jedna z bardziej znanych historii samurajskich oparta na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce
w latach 1701–1703 w Edo (dzis. Tokio). Jeden z panów feudalnych zaatakował i ranił mistrza ceremonii dworu szoguna, za co został skazany na popełnienie honorowego samobójstwa. Roninowie (samurajowie, którzy utracili pana) po niemal dwóch latach przygotowań dokonali zemsty na mistrzu ceremonii, którego uznali za przyczynę niesprawiedliwej w ich oczach śmierci pana. Te dramatyczne wydarzenia dały początek niezliczonym powieściom, sztukom teatralnym, filmom oraz komiksom, wzbudzającym do dziś zainteresowanie w Japonii i poza jej granicami.
(jap. ) to najsłynniejsza dramat powstały na kanwie historii roninów. Od swej premiery w 1748 roku był inscenizowany w każdym sezonie teatralnym, a i współcześnie należy do stałego repertuaru klasycznych teatrów kabuki
i bunraku. Od chwili powstania inspirował wielu artystów drzeworytu, którzy tworzyli obrazy przedstawiające sceny ze sztuki, aktorów wcielających się w głównych bohaterów, a także wydarzenia noszące znamiona prawdziwych zdarzeń, opowiadanych latami przez mieszkańców miast.
Zbiór ponad stu drzeworytów autorstwa między innymi takich artystów jak Hokusai, Kunisada, Hiroshige i Kuniyoshi, zgromadzony w większości przez Feliksa Mangghę Jasieńskiego, będzie można podziwiać na wystawie w Muzeum Manggha. Ekspozycja będzie nie tylko prezentacją historii roninów, ale też ujęcia jej jako sztuki teatralnej.
Wystawie towarzyszyć będzie katalog ( w opracowaniu graficznym Rafała Sosina) stanowiący opracowanie drzeworytów, poprzedzone szkicem o historii roninów i jej wpływie na kulturę Japonii, esejami omawiającymi artystyczne aspekty grafik i opowieścią o miejscach związanych z roninami we współczesnym Tokio.
Wystawa czynna do 2 kwietnia 2013
Kurator: Aleksandra Görlich
Aranżacja plastyczna wystawy: Adam Brincken
Wystawę uzupełniać będzie bogaty program towarzyszący – spotkania, pokazy filmów, edukacyjna wystawa – interaktywny plac zabaw (szczegóły wkrótce).
- A
- A
- A
"Skarbiec wiernych wasali" w Muzeum Manggha
Najsłynniejsza historia o samurajach z okazji 18.lecia otwarcia Muzeum MangghaKomentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:35
Wypadek na stacji paliw w Krakowie. Doszło do wycieku gazu
-
17:56
Krakowscy uczniowie od poniedziałku będą mieli swojego rzecznika
-
16:51
Bartosz Kopacz: Nie przyszedłem do Niecieczy odcinać kupony
-
15:30
"Ręce precz od naszych dzieci" - w Krakowie protestowano przeciwko edukacji zdrowotnej
-
15:29
Tarnowscy szczypiorniści udanie rozpoczęli rundę rewanżową
-
13:06
Czym jest dziś Conradowskie jądro ciemności? Profesor filozofii: Tym samym – agresją wobec obcości
-
12:46
Zimowa aura przyciągnęła turystów do Krynicy i na stoki narciarskie
-
11:55
Szykują się utrudnienia dla kierowców, mieszkańcy Szczurowej zapowiadają protest
-
11:20
Krakowski Rynek Główny w bieli
-
10:55
Wielki sukces Muszyny. Liczby mówią same za siebie
-
09:23
Rośnie zagrożenie lawinowe. "Te miejsca należy traktować jako szczególnie niebezpieczne"
-
09:02
Jak zdobyć uprawnienia budowlane?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze