Tytuł wystawy "Tadeusz Kantor. Malarstwo. Teatr."
Ekspozycja przygotowana przez Cricotekę dla Narodowej Galerii Sztuki w Wilnie w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Promocja kultury polskiej za granicą 2012 to największa w ostatnich latach prezentacja dzieł Tadeusza Kantora.
Na ponad 1300 m pokazane zostaną wybrane prace artysty z najważniejszych etapów jego twórczości. Kurator wystawy Józef Chrobak zwrócił szczególną uwagę na okres lat 60. i 70. – czas najintensywniejszych poszukiwań i eksperymentów artystycznych Kantora, okres, w którym zaczynają krystalizować się pomysły i idee obecne w całej jego późniejszej działalności. Na wystawie znajdzie się bogaty wybór dzieł artysty z kolekcji Cricoteki – począwszy od obiektu przywołującego jedną z jego najwcześniejszych realizacji teatralnych, fantomu Goplany z okupacyjnej „Balladyny”, poprzez kostiumy i elementy scenografii z witkacowskich spektakli Cricot 2 („Wariat i zakonnica”, „Kurka Wodna”, „Nadobnisie i koczkodany”), na obiektach scenicznych z jego ostatnich, najbardziej znanych spektakli kończąc.
Rzadko pokazywana praca „Klasa szkolna – Dzieło zamknięte” ( obiekt po raz pierwszy prezentowany w 1983 roku w Centre Pompidou) zestawiona została z manekinami i ławkami z najsłynniejszego spektaklu twórcy Cricot 2 – „Umarłej klasy” z 1975 roku. Szczególnie absorbujący Kantora w latach 60. i 70. temat ambalażu znajdzie swoje odzwierciedlenie na wystawie przede wszystkim w pracach malarskich, wypożyczonych ze zbiorów Starmach Gallery, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki oraz Muzeum Narodowego w Krakowie. Ważnym uzupełnieniem tej części ekspozycji będą prace na papierze (rysunki, akwarele, gwasze) z kolekcji Muzeum Częstochowskiego, Muzeum Narodowego z Krakowie, ze zbiorów prywatnych oraz Cricoteki. Działalność happeningowa Kantora ukazana zostanie na świetnych fotografiach autorstwa Wojciecha Plewińskiego. W niemal 300-stronnicowym katalogu wystawy po raz pierwszy opublikowany zostanie tekst opisujący całość działań typu happeningowego artysty.
Niezwykle istotną i oryginalną częścią wystawy Tadeusz Kantor. Malarstwo. Teatr będzie przygotowana przez Narodową Galerię Sztuki w Wilnie, specjalnie na tę okazję, aranżacja przestrzeni scenicznej wykorzystanej w filmie rejestrującym pracę Kantora nad trzecią wersją spektaklu w „Małym dworku” z 1969 roku.
Na czas trwania wystawy zaplanowano bogaty program wydarzeń towarzyszących, na które złożą się wykłady i projekcje filmowe o twórczości polskiego artysty.
Narodowa Galeria Sztuki w Wilnie, 21 czerwca – 2 września 2012
Wyślij opinię na temat artykułu
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze