2 lipca o godzinie 19:00 na stadionie WKS Wawel Kraków (ul. Podchorążych 3) odbędzie się happening artystyczny przygotowany przez Piotra Wysockiego w ramach Grolsch Art Boom Festival. Będzie to mecz z udziałem artystów i przedstawicieli mniejszości seksualnych. Jak podkreśla twórca . Mecz będzie komentował na żywo komentator sportowy oraz wietnamski drag Kim Lee. Kuratorem projektu jest Stanisław Ruksza.
Wiosną 2011 roku wrocławski Teatr Polski wystawił sztukę Pawła Demirskiego Tęczowa trybuna w reż. Moniki Strzępki, której punktem wyjścia była grupa gejowskich kibiców piłkarskich. TRANSEURO zmierza dalej. Nie pozostaje na poziomie symbolicznym, na poziome gry na scenie. Twórca apeluje: niech odbędzie się prawdziwy, realny mecz środowisk LGBT. Mecz ze stadionem, piłkarkami/piłkarzami, kibicami, sędziami, trenerami/trenerkami.
Jak czytamy w zapowiedziach: " TRANSEURO 2012 będzie meczem, ale ma być także świętem - piknikiem, manifestacją radości i tolerancji. Uczestnicy używać będą języka sportu i piłki, jednak nie celem podkreślenia rywalizacji, ile równości i humoru. Happening zostanie udokumentowany filmowo i do końca roku powstanie TRANSEURO – film wykorzystujący zdjęcia zrealizowane podczas przygotowań i samego happeningu".
Osoby zainteresowane obejrzeniem meczu proszone są o przesłanie maila na adres: [email protected] Wejściówki będą czekać w dniu meczu przy wejściu na stadion od godz. 18.00.
Piotr Wysocki to polski artysta wizualny. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Wielokrotnie nagradzany za swoją działalność (nagroda Gepperta , nagroda Samsung Art Master , nagroda arteonu ). Do najważniejszych prac artysty należą m.in. Krzyż , Aldona , Zbliżenie, Granica , Run free , Kamanda. Działania Piotra Wysockiego skoncentrowane są przede wszystkim na pracy z ludźmi i cechują się dużą wrażliwością społeczną. Niektórzy nazywają go wizualnym humanistą . Artysta tworzy instalacje wideo, filmy dokumentalne, akcje, performance, w których ukazuje ludzi w konfrontacji z własnymi słabościami, analizując ich walkę/zetknięcie z rzeczywistością w kontekście uwarunkowań kulturowych, społecznych norm, bądź angażując ich do wspólnych działań. W swoich pracach Wysocki usuwa się w cień, stając się mikrofonem oddającym swoim bohaterom głos i unikającym ich oceny. Jak mówi, auto-definiując swoje działania: Wierzę w utopijną możliwość maksymalnej realizacji wolności, którą mogę realizować na własną rękę. Nie chodzi tu o podbijanie swojego indywidualizmu, bo w końcu prace realizuję razem z innymi ludźmi. Sądzę dalej, że inni też mogą to robić poprzez sztukę. Po to ona jest.
- A
- A
- A
TRANSEURO 2012 walczy ze stereotypem kibica
W poniedziałek w Krakowie odbędzie się TRANSEURO - mecz z udziałem artystów i przedstawicieli mniejszości seksualnychKomentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze