Piątek i sobota w Filharmonii Krakowskiej to koncerty oratoryjne z udziałem Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej pod batuta Stanisława Krawczyńskiego.
Program wieczorów wypełnią dzieła dwóch kompozytorów – Jerzego Gablenza i Gabriela Fauré.
Twórczość pierwszego z nich – polskiego kompozytora żyjącego w latach 1888 – 1937 przypominana jest publiczności od około trzydziestu lat, podczas których kolejne dzieła wkraczają na estrady koncertowe.
Ten urodzony w Krakowie kompozytor, uczeń Władysława Żeleńskiego i Feliksa Nowowiejskiego, nie mógł – mimo chęci – oddać się całkowicie swej ulubionej sztuce, gdyż obarczony został przez ojca obowiązkiem prowadzenia niewielkiej fabryki, każdą wolną chwilę poświęcając jednak na komponowanie i czynne uczestnictwo w wydarzeniach muzycznych międzywojennego Krakowa.
[Posłuchaj: Bogdana Toszę, dyrektora Filharmonii Krakowskiej ]
Zakończył życie w tragicznym wypadku lotniczym, w listopadzie 1937 roku, nie doczekawszy się uznania krytyki.
Na estradzie Filharmonii Krakowskiej wykonano do dnia dzisiejszego zaledwie jeden utwór Jerzego Gablenza – preludium symfoniczne „Zaczarowane jezioro” z 1937 roku. Prezentowany podczas najbliższych koncertów poemat symfoniczny „Pielgrzym” op. 12 pochodzi z 1923 roku.
Utwór cechuje oryginalna orkiestracja, bogata melodyka oraz pewne fakturalne rozwiązania podobne do zastosowanych w kompozycjach kręgu wiedeńskiego ekspresjonizmu.
Drugim bohaterem wieczorów jest francuski kompozytor Gabriel Fauré (1845 – 1924). W wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej oraz solistów: Romy Jakubowskiej-Handke (sopran) i Wojciecha Gierlacha (baryton) usłyszymy Requiem d-moll oraz muzykę do dramatu Maurice’a Maeterlincka „Peleas i Melisanda”, wystawionego w Londynie w 1898. W późniejszych latach treść dzieła belgijskiego dramaturga inspirowała jeszcze wielu innych twórców, m. in.: Jeana Sibeliusa, Claude’a Debussy’ego i Arnolda Schönberga. Gorąco polecamy!
- A
- A
- A
W FK prawykonanie utworu J.Gablenza
Każdą wolną chwilę poświęcał na komponowanie i czynne uczestnictwo w wydarzeniach muzycznych międzywojennego Krakowa.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
06:59
To on stworzył Lenina w Nowej Hucie. Dziś skończyłby 95 lat
-
06:43
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 13.01
-
06:31
Australian Open: Iga Świątek i Magdalena Fręch grają dalej. Odpadła Magda Linette
-
06:18
W całej Polsce utrzymuje się zimowa aura
-
06:09
Zmiany w punkcie dla nietrzeźwych w Tarnowie sprawiają problemy. Wróci izba wytrzeźwień?
-
21:35
Wypadek na stacji paliw w Krakowie. Doszło do wycieku gazu
-
17:56
Krakowscy uczniowie od poniedziałku będą mieli swojego rzecznika
-
17:05
Lista Niezapomnianych Przebojów nr 1550 z 12.01.2025
-
16:51
Bartosz Kopacz: Nie przyszedłem do Niecieczy odcinać kupony
-
15:30
"Ręce precz od naszych dzieci" - w Krakowie protestowano przeciwko edukacji zdrowotnej
-
15:29
Tarnowscy szczypiorniści udanie rozpoczęli rundę rewanżową
-
13:06
Czym jest dziś Conradowskie jądro ciemności? Profesor filozofii: Tym samym – agresją wobec obcości
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze