- A
- A
- A
W Muzeum Manggha artystyczna książka
Rękopisy Gustawa Herlinga Grudzińskiego, Julii Hartwig, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej oraz poetów włoskich zobaczyć można na wystawie książki artystycznej znakomitej polskiej graficzki Aliny Kalczyńskiej.Ta wystawa ucieszy wszystkich miłośników pięknej książki. Alina Kalczyńska to wielka mistrzyni książki artystycznej, artystka o subtelnej wyobraźni i niezwykłych umiejętnościach.
Jak mówi od lat mieszkająca we Włoszech artystka, ideą powstania tego typu publikacji jest chęć uchronienia cennego rękopisu i nadania mu odpowiedniej oprawy graficznej.
Na wystawie zobaczyć można książki artystyczne z ostatnich 20 lat, podzielone na trzy główne nurty: książki artystyczne, książki autorskie i książki z oryginalnym rękopisem.
Książka autorska – zaprojektowana i zrealizowana przez Artystkę. Często nie zawiera tekstu, a jedynie, serię wyobrażeń malarskich, graficznych, przestrzennych… Na wystawie zobaczyć będzie można książkę – obiekt Sześćdziesiąt pieczęci (Sessanta sigilli), która „opowiada” o zetknięciu Aliny Kalczyńskiej z kulturą chińską. Inne prezentowane książki to Apulia I, Salento oraz Lux, gdzie inspiracją jest światło i kolory południa Włoch. Od 20 lat Artystka latem przenosi swoją pracownię do Otranto, gdzie powstała większość jej książek autorskich. Również w Otranto powstają książki na papierach czerpanych.
Książka z oryginalnym rękopisem – książki lub teki zawierające rękopis poety lub pisarza. Ideą powstania tego typu publikacji jest chęć uchronienia cennego rękopisu i nadania mu odpowiedniej oprawy graficznej. Na wystawie prezentowane będą rękopisy Gustawa Herlinga Grudzińskiego, Julii Hartwig, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej oraz poetów włoskich: Silvany Lattmann, Aldy Merini, Mary de Rachewiltz. Większość książek z rękopisami poetów polskich będzie pokazywanych po raz pierwszy w Muzeum Manggha.
Alina Kalczyńska – urodzona 20 października 1936 roku w Mszanie Dolnej. W 1959 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem z drzeworytu i grafiki książki.
Artystka zajmuje się grafiką wydawniczą, plakatem, drukami bibliofilskimi i drzeworytem, szczególnie barwnym, w małych nakładach, drukując samodzielnie.Od 1972 roku jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliofili AIB w Paryżu.
W 1980 roku poślubiła wydawcę Vanniego Scheiwillera i przeniosła się do Mediolanu. Przez dwadzieścia lat współpracuje z wydawnictwami męża, zajmuje się szatą graficzną książek, ilustruje swoimi drzeworytami wiele tomików poetów polskich (Hebert, Miłosz, Szymborska), które dzięki niej zostają publikowane po raz pierwszy we Włoszech, a także autorów włoskich czy zagranicznych (Rebora, Montale, Merini, Lattmann, Frenaud, Pound, Lu Xun, Su Wu, Ai Qing).
Poza pracą artystyczną i wydawniczą artystka zaangażowana jest aktywnie w wymianę kulturalną między Polską a Włochami: organizowała w latach osiemdziesiątych wystawy grafiki polskiej z własnej kolekcji w Mediolanie, Krakowie, Oderzo, Piacenzy i Rzymie oraz wystawy bibliograficzne wydawnictw Vanniego Scheiwillera w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Asconie, Rzymie i Nowym Jorku.
Po śmierci męża, w latach 1999 – 2005 porządkuje historyczne archiwum wydawnictw ojca Giovanniego i Vanniego Scheiwillerów „All’Insegna dell Pesce d’Oro”. Publikuje książki związane z historią wydawnictwa i książki artystyczne.
Wystawa czynna od 17 października do 18 listopada 2012
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
17:56
Krakowscy uczniowie od poniedziałku będą mieli swojego rzecznika
-
16:51
Bartosz Kopacz: Nie przyszedłem do Niecieczy odcinać kupony
-
15:30
"Ręce precz od naszych dzieci" - w Krakowie protestowano przeciwko edukacji zdrowotnej
-
15:29
Tarnowscy szczypiorniści udanie rozpoczęli rundę rewanżową
-
13:06
Czym jest dziś Conradowskie jądro ciemności? Profesor filozofii: Tym samym – agresją wobec obcości
-
12:46
Zimowa aura przyciągnęła turystów do Krynicy i na stoki narciarskie
-
11:55
Szykują się utrudnienia dla kierowców, mieszkańcy Szczurowej zapowiadają protest
-
11:20
Krakowski Rynek Główny w bieli
-
10:55
Wielki sukces Muszyny. Liczby mówią same za siebie
-
09:23
Rośnie zagrożenie lawinowe. "Te miejsca należy traktować jako szczególnie niebezpieczne"
-
09:02
Jak zdobyć uprawnienia budowlane?
-
07:05
Paweł Wąsek mistrzem Polski!
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze