- A
- A
- A
W Sukiennicach debata o muzeach
Wydawnictwo Bosz i Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na debatę poświęconą polskim muzeom.Wydawnictwo Bosz i muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na wyjątkową debatę poświęconą polskim muzeom. 15 marca o godz. 14 w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sali Siemiradzkiego w Sukiennicach pojawi się możliwość spotkania i porozmawiania z dyrektorami czołowych muzeów z Krakowa.
Dyskusja będzie dotyczyć polskiego muzealnictwa, jego historii i wizji przyszłości. Spotkaniu towarzyszyć będzie promocja albumu "Muzea polskie". W debacie udział wezmą autorzy książki oraz ważne postaci krakowskiej kultury :
Zofia Gołubiew - dyrektorka Muzeum Narodowego w Krakowie
Ewa Wyka - Zastępca Dyrektora ds Merytorycznych Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie
Marek Świca - Wicedyrektor ds. Naukowych i Zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie
Franciszek Ziejka - polski uczony, historyk literatury, profesor nauk humanistycznych
Jacek Purchla - historyk sztuki i ekonomista, specjalista z zakresu dziedzictwa kulturowego i historii miast, krakowianista; założyciel i dyrektor MCK w Krakowie
Bogdan Szymanik - dyrektor wydawnictwa Bosz, które opublikowało album "Muzea polskie"
Rozmowę poprowadzi Justyna Nowicka z Radia Kraków.
Spotkanie ma charakter otwarty. Wstęp wolny.
to pierwszy na polskim rynku album, który pozwala poznać wszystkie najważniejsze muzea i ich kolekcje. Twórcom książki udało się uchwycić indywidualny charakter poszczególnych zbiorów, jednocześnie pokazując bogactwo polskich muzeów.
Wydawnictwo pozwala zajrzeć do wnętrz najciekawszych ośrodków wystawienniczych, a zarazem przekrojowo ukazuje tradycje polskiego muzealnictwa. Obok historii tej idei, zaprezentowana została dyskusja na temat nowoczesnych koncepcji muzealnych i perspektywy rozwoju tej dziedziny.
Dodatkowo autorzy pozwalają podziwiać unikalne polskie kolekcje znajdujące się poza granicami kraju. Książka zawiera bogaty materiał ilustracyjny – liczne zdjęcia ukazują zarówno gmachy muzeów, jak też ich kolekcje i unikatowe eksponaty. Uzupełnieniem fotografii współczesnych są archiwalne, dające pełniejszy ogląd charakteru muzealnych zbiorów i ich historii.
Nowatorską koncepcję książki opracowała prof. Dorota Folga-Januszewska, wybitna znawczyni tej problematyki. Autorka jest historyczką sztuki, była wieloletnią dyrektorką Muzeum Narodowego w Warszawie, dyrektorką Instytutu Muzealnictwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i kuratorką licznych wystaw oraz autorką licznych publikacji z dziedziny muzealnictwa.
Książka została podzielona na rozdziały ukazujące różne typy muzeów w Polsce – od historycznych rezydencji, przez muzea polskie za granicą, do muzeów techniki. Wstępy do kolejnych rozdziałów przygotowali specjaliści z poszczególnych dziedzin, dyrektorzy muzeów. Paweł Jaskanis, Dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie, opisuje muzea rezydencjonalne i archeologiczne, Jacek Miler przedstawia muzea polskie za granicą, Przemysław Mrozowski ukazuje dzieje i kolekcje muzeów związanych z instytucjami Kościoła, Ewa Wyka przedstawia muzea uniwersyteckie, Antoni Bartosz, dyrektor Muzeum Etnograficznego w Krakowie – etnograficzne, Jerzy Litwin – techniczne, a zmarły niedawno Krzysztof Jakubowski – przyrodnicze.
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
15:01
W ferie w Nowohuckim Centrum Kultury porozmawiamy o uczuciach!
-
15:00
W willi komendanta obozu Auschwitz będzie działać organizacja walcząca m.in. z mową nienawiści
-
14:52
Kto będzie zarządzał Centrum Kongresowym ICE?
-
14:50
Mec. Pociej: Władza, jeżeli chce, może z obywatelem zrobić wszystko
-
14:04
Apartamentowiec zamiast modernistycznego biurowca. Rozpoczęto rozbiórkę
-
13:52
Tajemniczy świat szeptuch - o uzdrowicielkach i uzdrowicielach
-
13:42
W ciągu dnia zagłębie kiczu, ale nocą...
-
13:37
Służba w wojsku w regionie tarnowskim wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem
-
13:35
Litewsko - polska tożsamość
-
11:00
W ferie w Nowohuckim Centrum Kultury porozmawiamy o uczuciach!
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze