- A
- A
- A
Wokół ilustracji w Muzeum Etnograficznym ZDJĘCIA
Wystawa zat. "Funkcja „folku”: ilustracja, narracja, społeczeństwo" to pokłosie międzynarodowej konferencji, która skupiła w Krakowie praktyków i teoretyków tej dyscypliny.ilustracja
Ilustracja jako społeczny i kulturowy fenomen przedstawiania świata - to temat niezwykłej wystawy, przygotowanej przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie.
Wystawa zat. "Funkcja „folku”: ilustracja, narracja, społeczeństwo" to pokłosie międzynarodowej konferencji, która skupiła w Krakowie praktyków i teoretyków tej dyscypliny. Gromadzi prace uznanych grafików, ilustratorów, projektantów książek, którzy w swoich pracach wykorzystują tradycyjne techniki druku (jak drzeworyt czy linoryt) oraz odwołują się do kontekstów lokalnych: przetwarzają je lub cytują wprost. Nie zabrakło także obiektów z kolekcji MEK.
Najpierw przykład z kręgu kultury brytyjskiej - ilustracja interpretująca klasyczną już opowieść „The Bloody Chamber” autorstwa brytyjskiej pisarki i publicystki Angeli Carter (1940– 1992), uznawanej za przedstawicielkę realizmu magicznego w literaturze europejskiej. Autorka buduje fabuły swoich książek w oparciu o anglosaskie baśnie i legendy.
Jest fenomentalny przykład z Warsztatów Krakowskich - gdzie w drugiej i trzeciej dekadzie XX wieku dzialacz społeczny i filantrop Antoni Buszek namawiał wiejskie dziewczęta do otwarzania ludowych wzorów. Barwny szkicownik Józefy Kogut, jednej z nich, to dzieło, któore zachwyca prostotą i kombinacj wzorów.
Warsztaty Krakowskie uważane są za jedno z najważniejszych stowarzyszeń w historii polskiego wzornictwa, a jego geneza wiąże się z brytyjskim ruchem Art and Crafts Mouvement. Warsztaty Krakowskie prowadzili wybitni polscy twórcy jak Wojciech Jastrzębowski, Zofia Stryjeńska, Józef Czajkowski, Karol Stryjeński
Ilustracja może pełnią także inną, bardzo wspłczesną, społeczną rolę. Na wystawie w Muzeum Etnograficznym zobaczyć możnaprace powstałe w ramach festiwalu zorganizowanego z okazji otwarcia szpitala Royal London Hospital w marcu 2012 roku. Vital Arts to organizacja, która od 1996 roku działa na rzecz poprawy sytuacji pacjentów i lekarzy poprzez sztukę. Artystka Luise Vormittag zaprosiła do współpracy pacjentów, lekarzy oraz odwiedzających. W wyniku interaktywnego performance’u – mobilnego salonu w przestrzeni szpitala – powstały przedmioty symbolizujące ukryte talenty, sekretne super moce poszczególnych osób. „Pełna mocy gablota” zagościła w szpitalu jako stały element – wystawa i zaproszenie do rozmowy o tym, co boli, o tym, co daje siłę.
Oprócz tego są na wystawie zachwycające prace zainspirowane konwencją teatru cieni. I fundamentalne obiekty z kolekcji muzeum, korzenie i wzorce współczesnej ilustracji: klocki drzeworytnicze eksponowane niczym rzeźby i wzory tkanin zebrane na wsiach przez zespół Romana Reinfussa w latach 60. - eksponowany jakby były progresywną instalacją.
Ilustracja daje siłę. Siłę wyobraźni.
Funkcja „folku”: ilustracja, narracja, społeczeństwo
Międzynarodowe poszukiwania wokół ilustracji
Do 30 grudnia 2012
Muzeum Etnograficzne w Krakowie, ul. Krakowska 46
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:35
Wypadek na stacji paliw w Krakowie. Doszło do wycieku gazu
-
17:56
Krakowscy uczniowie od poniedziałku będą mieli swojego rzecznika
-
16:51
Bartosz Kopacz: Nie przyszedłem do Niecieczy odcinać kupony
-
15:30
"Ręce precz od naszych dzieci" - w Krakowie protestowano przeciwko edukacji zdrowotnej
-
15:29
Tarnowscy szczypiorniści udanie rozpoczęli rundę rewanżową
-
13:06
Czym jest dziś Conradowskie jądro ciemności? Profesor filozofii: Tym samym – agresją wobec obcości
-
12:46
Zimowa aura przyciągnęła turystów do Krynicy i na stoki narciarskie
-
11:55
Szykują się utrudnienia dla kierowców, mieszkańcy Szczurowej zapowiadają protest
-
11:20
Krakowski Rynek Główny w bieli
-
10:55
Wielki sukces Muszyny. Liczby mówią same za siebie
-
09:23
Rośnie zagrożenie lawinowe. "Te miejsca należy traktować jako szczególnie niebezpieczne"
-
09:02
Jak zdobyć uprawnienia budowlane?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze