- A
- A
- A
Przedwyborczy Andrychów: kandydaci stawiają na biznes i bezpieczeństwo
To już ostatnie dni kampanii wyborczej. W Radiu Kraków sprawdzamy przedwyborcze nastroje w Andrychowie w Małopolsce zachodniej. Tam o fotel burmistrza ubiega się trzech kandydatów: obecny burmistrz Tomasz Żak, były Jan Pietras i radny Krzysztof Kubień. Pytamy ich, jak sprawić, by Andrychów wrócił do dawnej świetności.
Turystyka czy przemysł?
Andrychów kiedyś był stolicą przemysłu m.in. włókienniczego. Od lat 90. sytuacja na rynku pracy nie jest najlepsza. Wszyscy kandydaci uważają, że można wrócić do dawnych, dobrych tradycji i sprawić, by miasto dynamiczniej się rozwijało. Miejscem dla przedsiębiorców ma być specjalna strefa ekonomiczna. Tomasz Żak zapowiada, że jeszcze w tym tygodniu miasto zdobędzie tereny pod nowe inwestycje. "Mamy podpisać kontrakt na zakup ziemi od firmy Andoria Mot, na której ma zostać utworzona strefa przemysłowa podobna do tej w Zatorze" - zapewnia Żak. Wyzwaniem dla nowych władz będzie wyposażenie strefy i ściągnięcie do Andrychowa przedsiębiorców. Jan Pietras uważa, że należy postawić na przemysł mechaniczny. "To ze względu na posiadane już kadry o wykształceniu technicznym. Jeżeli znaleźliby się z zewnątrz potencjalni producenci, byłoby to bardzo chętnie przyjęte" - mówi kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Krzysztof Kubień dodaje, że w Andrychowie trzeba też zadbać o małych i średnich przedsiębiorców. Już teraz działa ich w gminie około 3 tysięcy. "Samorząd i gmina powinni pomagać im w pozyskiwaniu pieniędzy unijnych" - mówi Kubień.
Sposób na konflikt romski
Ubiegający się o drugą kadencję burmistrz Tomasz Żak zaznacza, że problemu nie da się rozwiązać w dwa trzy, miesiące. Jego zdaniem potrzeba współpracy miasta, społeczności romskiej a także policji. "Mamy pomysły, aby z tych domów w centrum miasta wyprowadzić Romów. Dać im nowe lokale socjalne. Zdaje sobie sprawę, że to problemu nie rozwiąże. Potrzeba jest pełna współpraca z policją w celu zapewnienia bezpieczeństwa w centrum miasta, reagowanie na łamanie prawa. To jest kierunek, który powinniśmy kontynuować" - zaznacza Żak. Przeciwny nadmiernemu karaniu mieszkańców za błahe przewinienia jest Krzysztof Kubień. Kandydat dodaje, że również przesiedlenia rodzin romskich będą trudne w praktyce. "Przesiedlanie, w takim wydaniu jak to miało miejsce do tej pory, to nie jest dobra droga. Nie każdy chce mieć za sąsiada akurat tę społeczność." - mówi w rozmowie z Radiem Kraków Kubień. Zdaniem Jan Pietrasa program bezpieczny Andrychów był chybiony. Podkreśla, że mieszkańcy miasta - wszyscy - byli karani nawet za najdrobniejsze przewinienia. Jego zdaniem ze społecznością romską trzeba usiąść do rozmów i podpisać specjalny kontrakt społeczny. "Społeczność romska może sama zadbać, we własnych kręgach, by Romowie nie stwarzali problemów takich jak do tej pory" - mówi Pietras. Jego zdaniem trzeba też przyjrzeć się edukacji Romów i sprawdzić jak wygląda frekwencja w szkołach i ich wyniki w nauce.
Co zrobić za pieniądze z unii?
Według kandydatów jednym z najważniejszych zadań w najbliższych latach będzie stworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości w nowej strefie ekonomicznej. Trzeba będzie wybudować drogi i potrzebne zaplecze. Tomasz Żak mówi też o konieczności budowy owej drogi, która połączy Andrychów z Zatorem i dalej nową drogą wojewódzką z autostradą A4. Krzysztof Kubień podkreśla, że trzeba zabiegać o budowę Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, łączącej Andrychów z Bielskiem-Białą i zakopianką w Głogoczowie. Jan Pietras zwraca uwagę na konieczność zdobycia większych pieniędzy na pomoc socjalną. Teraz 1/4 mieszkańców Andrychowa korzysta z różnych form pomocy.
Krzysztof Kubień - 54 lata, wykształcenie wyższe, kandydat KWW Krzysztofa Kubienia - Razem Andrychów. Nauczyciel i od kilku kadencji radny rady miejskiej. W obecnej kadencji pracuje w Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz w Komisji Rewizyjnej.
Jan Pietras - 60 lat, wykształcenie wyższe, kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Nauczyciel w szkole w Rzykach. Przez dwie kadencję (w latach 2002 - 2010) był burmistrzem Andrychowa.
Tomasz Żak - 53 lata, wykształcenie wyższe, kandydat KWW Nasza Gmina Andrychów. Od 2010 roku burmistrz Andrychowa. Wcześniej kierował między innymi oddziałem dużej firmy ubezpieczeniowej w Oświęcimiu.
(Marek Mędela/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:35
Wypadek na stacji paliw w Krakowie. Doszło do wycieku gazu
-
17:56
Krakowscy uczniowie od poniedziałku będą mieli swojego rzecznika
-
16:51
Bartosz Kopacz: Nie przyszedłem do Niecieczy odcinać kupony
-
15:30
"Ręce precz od naszych dzieci" - w Krakowie protestowano przeciwko edukacji zdrowotnej
-
15:29
Tarnowscy szczypiorniści udanie rozpoczęli rundę rewanżową
-
13:06
Czym jest dziś Conradowskie jądro ciemności? Profesor filozofii: Tym samym – agresją wobec obcości
-
12:46
Zimowa aura przyciągnęła turystów do Krynicy i na stoki narciarskie
-
11:55
Szykują się utrudnienia dla kierowców, mieszkańcy Szczurowej zapowiadają protest
-
11:20
Krakowski Rynek Główny w bieli
-
10:55
Wielki sukces Muszyny. Liczby mówią same za siebie
-
09:23
Rośnie zagrożenie lawinowe. "Te miejsca należy traktować jako szczególnie niebezpieczne"
-
09:02
Jak zdobyć uprawnienia budowlane?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze