Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Dom ostatniego oświęcimskiego Żyda uratowany

Dwa lata temu budynek groził zawaleniem. Teraz to nowoczesna kawiarnia i miejsce spotkań. Centrum Żydowskie w Oświęcimiu uratowało dom Szymona Klugera, ostatniego żydowskiego mieszkańca Oświęcimia.

Fot. M. Mędela

Posłuchaj rozmowy w Tomaszem Kuncewiczem, dyrektorem Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu
Kawiarnia w domu Klugera Fot. M. Mędela

Szymon Kluger był ostatnim mieszkającym w Oświęcimiu Żydem ocalałym z Holokaustu . Choć tuż po wojnie wyemigrował do Szwecji, do rodzinnego miasta wrócił w 1962 roku. Zamieszkał na parterze rodzinnego domu. W kamienicy w pobliżu synagogi i zamku mieszkał do śmierci w 2000 roku.

Przez ostatnie lata budynek był zrujnowany. Uratowało go Centrum Żydowskie z Oświęcimia. Teraz dom Szymona Klugera będzie tętnił życiem. Będzie w nim kawiarnia i miejsce wystaw, warsztatów i spotkań.

" Chcieliśmy ten dom uratować. To część historycznego Oświęcimia. Przy naszym centrum brakowało kawiarni, miejsca spotkań. To taki żywy pomnik historii " - mówi Radiu Kraków Tomasz Kuncewicz, dyrektor Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu.

Z oryginalnego domu Szymona Klugera zostało niewiele. Udało się uratować drzwi, framugę, w której była mezuza, stalowe drzwi od piecyka. Te elementy można zobaczyć na ścianach nowej kawiarni. W jej podziemiach znajduje się też fragment prawdopodobnie średniowiecznego muru obronnego Oświęcimia, na którym stoi kamienica.

Oficjalne otwarcie kawiarni w domu Szymona Klugera w najbliższy weekend. Będzie można ją zwiedzać podczas Nocy Muzeów. W niedzielę Centrum Żydowskie w swojej siedzibie otworzy też nową wystawę "Oszpicin. Historia Żydowskiego Oświęcimia".



Marek Mędela

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię