Oświęcimscy policjanci przeprowadzą pod kątem mowy nienawiści analizę napisów, które pojawiły się w Auschwitz-Birkenau. Wczoraj na dziewięciu drewnianych barakach odkryto treści w języku angielskim oraz niemieckim naniesione sprayem.
"Policjanci przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia i ustalili, że do wandalizmu doszło między godz. 8 a 12. Trwa analiza zabezpieczonych dowodów" - wyjaśnia Małgorzata Jurecka, oficer prasowy oświęcimskiej komendy. Z jaką karą musi się liczyć sprawca bądź sprawcy? Za uszkodzenie zabytku grozi kara pozbawienia wolności od 8 miesięcy do 8 lat.
Część z tych napisów negowała Holocaust - podkreśla Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz: "Tego typu zdarzenie, będące znieważeniem miejsca pamięci, to oburzający atak na symbol jednej z największych zbrodni w historii ludzkości oraz niezwykle bolesny cios w pamięć wszystkich ofiar niemieckiego, nazistowskiego obozu."
Sprawę ostro komentuje Waldemar Domański. - To najwyższa forma barbarzyństwa - mówi organizator krakowskiej akcji "Pogromcy bazgrołów": "To policzek, który został wymierzony w dusze tych wszystkich, którzy tam umarli, lub byli męczeni. Nie rozumiemy dlaczego tak się dzieje i potępiamy akty wandalizmu. Zjawisko mowy nienawiści, antysemityzmu, wspierania różnych ruchów faszystowskich poprzez umieszczania odpowiednich symboli na ścianach polskich miast to coś, co powinno nas wszystkich zaniepokoić i spowodować pewne rozwiązania systemowe"
A takich rozwiązań niestety brak. W przypadku ostatniego aktu wandalizmu w byłym obozie muzealnicy apelują do potencjalnych świadków zdarzenia - podkreśla Paweł Sawicki.
- A
- A
- A
Muzeum Auschwitz prosi o pomoc świadków aktu wandalizmu
Policja w Oświęcimiu prowadzi śledztwo w sprawie aktu wandalizmu, do którego doszło wczoraj w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. W godzinach przedpołudniowych umieszczono na 9 drewnianych barakach antysemickie napisy. Muzealnicy proszą o pomoc w odnalezieniu sprawców."Apelujemy do zwiedzających, którzy byli w miejscu pamięci w godzinach przedpołudniowych 5 października w Birkenau w okolicach bramy śmierci oraz odcinka kwarantanny męskiej B 2, gdzie położone są te baraki, o przesłanie wszelkich informacji, które mogą pomóc w identyfikacji sprawców, na adres: [email protected]"
Na terenie Auschwitz sporadycznie dochodzi do aktów wandalizmu i niestosownych zachowań. Muzeum każdego roku odnotowuje przypadki kradzieży, podpisów na fragmentach zabytku oraz fotografowania się w śmiałych pozach.
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze