Pokrzywdzeni zgłosili się do policji w styczniu i powiadomili, że zostali oszukani przez prezenterów naczyń kuchennych. Kilka tygodni wcześniej otrzymali zaproszenie na pokaz naczyń, w którym uczestniczyło kilkaset osób. W trakcie spotkania prezenterzy informowali, że rewelacyjne garnki można nie tylko kupić, ale też wygrać. Wystarczy w tym celu przedłożyć dowód osobisty, w celu sprawdzenia czy w numerze PESEL posiada się konkretny zestaw liczb.
„Wybrańcy losu”, którzy spełnili wymogi organizatorów, podpisywali - jak sądzili - odbiór nagrody i wygrywali garnek. Po kilkunastu dniach otrzymali jednak nakaz zapłaty i okazało się, że podpisy, które złożyli, nie dotyczyły tylko odbioru nagrody, ale też umowy o kredyt, obciążający ich kwotą 2500 zł. Policja zajęła się wyjaśnieniem tej sprawy, co w konsekwencji doprowadziło do anulowania zaciągniętych zobowiązań.
Prawa kupujących, czyli jak się nie dać oszukać na pokazach i nie tylko:
- konsumenci mogą zrezygnować z zakupu w ciągu 10 dni. Nie ponoszą żadnych kosztów, składając oświadczenie na piśmie. Najlepiej zrobić to listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Oczywiście trzeba znać dokładny adres firmy.
- konsument ma obowiązek zwrócić zakupiony towar, a przedsiębiorca powinien niezwłocznie (nie później niż w ciągu 14 dni od dnia otrzymania przez przedsiębiorcę oświadczenia konsumenta o odstąpieniu od umowy) zwrócić wpłacone pieniądze.
- sprzedający powinien poinformować klientów o tej możliwości i wręczyć wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy.
- jeśli tego nie zrobi, konsument nie otrzyma pisemnego potwierdzenia takiej informacji, termin na odstąpienie od umowy wydłuża się do trzech miesięcy od dnia wydania rzeczy lub zawarcia umowy.
- za odstąpienie od umowy nie można pobierać żadnych opłat. Konsument ponosi jedynie koszt dostarczenia towaru przedsiębiorcy.
- konsument może to zrobić w dowolnej formie: pocztą, kurierem lub osobiście.
(małopolska policja/mk)
- A
- A
- A
Oświęcim: wprowadzali w błąd na pokazach garnków
Funkcjonariusze oświęcimskiej komendy policji zajęli się sprawą dwóch mieszkańców Oświęcimia, wprowadzonych w błąd na jednym z pokazów naczyń kuchennych. Dzięki szybkiej reakcji pokrzywdzonym udało się rozwiązać nieświadomie zawarte umowy kredytowe.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
13:41
Partia Razem ogłosiła kandydata na prezydenta
-
12:53
IMGW ostrzega przed zamieciami śnieżnymi i silnym wiatrem
-
11:28
Owintar w końcu przestanie straszyć w centrum Tarnowa. "Część mieszkańców Krakowa czeka na tę ofertę"
-
10:07
Gdy zimno - mocno sie przytulamy, czyli zwierzeca "termoregulacja"
-
09:13
W górach przybyło śniegu, ratownicy TOPR i GOPR apelują o rozwagę
-
09:08
Telematyka wideo w branży transportowej
-
09:04
Jakie są kryteria skuteczności leczenia alkoholizmu w długiej perspektywie?
-
08:58
Jak wybrać idealne krzesła do salonu? Poradnik dla każdego wnętrza
-
08:36
Mata grzewcza – jak działa? Jak ją użytkować?
-
08:07
Jędrzej Majka: Słynne karnawały świata
-
06:55
Zmarł wieloletni prezes PKOl Andrzej Kraśnicki
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze