Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Suchej Beskidzkiej nie sposób się nudzić. Słaby punkt to... oferta kulinarna

Koleją, samochodem, busem, rowerem - do zamku w Suchej Beskidzkiej można się dostać bez problemu. Nie sposób się nudzić w tym małym miasteczku leżącym w Małopolsce Zachodniej. Dookoła wyższe i niższe szczyty Beskidu, w tym Babia Góra z Babiogórskim Parkiem Narodowym. Rzut beretem od zamku leży Jezioro Mucharskie, a dla fanów dwóch kółek ścieżek rowerowych nie brakuje.

Fot. Damian Radziak

Sucha Beskidzka to szósty punkt wakacyjnej trasy Radia Kraków „Wakacje z Duchami”. W planach 10 małopolskich zamków i królewskich miejscowości. Chcemy pokazać, jak ciekawie, aktywnie, nieszablonowo spędzić urlop, a może tylko weekend. Sucha Beskidzka otrzymuje 48 na 50 możliwych punktów.

1. Jak dojadę do zamku w Suchej Beskidzkiej?

Ocena: 5

Zamek w Suchej Beskidzkiej znajduje się na trasie popularnej linii kolejowej i ma własny przystanek kolejowy Sucha Beskidzka Zamek. Zatrzymują się tam pociągi Intercity, Polregio, czy Kolei Małopolskich. Dzięki temu, do Suchej Beskidzkiej, bez przesiadek można dojechać z Krakowa, Warszawy czy nawet z Gdańska. W zależności od relacji pociągu, do miasteczka dojedziemy na jeden z dwóch przystanków - jednego przy zamku, a drugiego w centrum miasta. Cena biletu z Krakowa to około 20 zł.

Dojazd samochodem też nie powinien sprawiać kłopotu. Od Krakowa jedziemy Zakopianką, czyli DK 7, w Głogoczowie skręcamy w drogę nr 52, następnie w Biertowicach wjeżdżamy na drogę wojewódzką 968, którą dojeżdżamy do Zembrzyc, a tam skręcamy na DK 28, która doprowadzi nas prawie pod sam zamek w Suchej Beskidzkiej. Parkingi przy zamku i w mieście są bezpłatne.

W okolicy Suchej Beskidzkiej można poruszać się samochodem, lokalnym busem lub rowerem. Opłata za przejazd busem w zależności od trasy, to zwykle kilka złotych.

2. Co będę jeść w Suchej Beskidzkiej?

Ocena: 4

Jedzenie to słaby punkt Suchej Beskidzkiej. W Zamku można zjeść smacznie. W kuchni znajdziemy tradycyjne polskie potrawy, część z nich inspirowana przepisami sprzed blisko 200 lat pochodzącymi z odnalezionego niedawno Makularza. Nas urzekł krem cebulowy. Niestety na tym rarytasy się kończą. Lokalna karczma Rzym, w której kiedyś diabeł dopadł Pana Twardowskiego, wygląda tak, jakby od tej pory nikt do niej nie wchodził, a oferta kulinarna raczej nie wzbudza entuzjazmu tłumów. Poza tym pizza, kebaby, zapiekanki, hot dogi i inne klasyczne w polskich kurortach „jadłopodajnie”.

3. Gdzie będę spać w Suchej Beskidzkiej?

Ocena: 5

Baza noclegowa w Suchej Beskidzkiej to hotel w zamku oraz kwatery prywatne. Przywilej spania w dworskich pokojach to 200 zł od osoby, liczone ze śniadaniem. Kwatery prywatne są tańsze, bo około 100 złotych, ale na śniadanie raczej nie mamy co liczyć. Hotel, kwatery prywatne, domki czy agroturystyka, to właśnie baza noclegowa Suchej Beskidzkiej.

4. Co dla dzieci w Suchej Beskidzkiej?

Ocena: 5

W zamku organizowane są specjalne ścieżki zwiedzania dla dzieci. Można zobaczyć to co dorośli, ale z przewodnikiem, który opowie w przystępny sposób o historii i legendach. Obok zamku mamy piękny bezpieczny park, jest tam staw i miejsce do licznych zabaw na świeżym powietrzu. Na tyłach zamku znajduje mini plac zabaw i oranżeria, którą można zwiedzać i zagrać w niej w kręgle. Sporo zajęć dla dzieci oferuje też Centrum Kultury i Filmu im. Billy'ego Wildera. Ogromną atrakcją jest pobliskie Jezioro Mucharskie. To znakomite miejsce do uprawiania sportów wodnych, zabawy na plaży albo wycieczek łódką lub kajakiem.

5. A co gdy pada deszcz?

Ocena: 5

W czasie deszczu warto iść do zamku obejrzeć wszystkie ekspozycje. Polecamy nocne zwiedzanie i spotkanie z duchem Anny Konstancji Wielopolskiej, W kompleksie zamkowym mamy też oranżerie z kawiarnią i małą kręgielnią. W Suchej Beskidzkiej działa też Centrum Kultury i Filmu im. Billy'ego Wildera. Tam można obejrzeć film, wziąć udział w warsztatach artystycznych lub pójść na koncert i posłuchać np. muzyki dawnej.

6. Gdzie na rower w Suchej Beskidzkiej?

Ocena: 5

Tras rowerowych tutaj też nie brakuje. Mają różny stopień trudności – od łatwych w rejonie zamku i miasteczka po trudne i wymagające dla miłośników rowerów górskich. Do zdobycia rowerem jest między innymi Góra Jasień, gdzie znajduje się kaplica Konfederatów Barskich. Ważne historyczne miejsce. Babia Góra ze względu na bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych nie jest dostępna dla rowerów.

7. Gdzie na spacer w Suchej Beskidzkiej?

Ocena: 5

W rejonie zamku i w samej Suchej Beskidzkiej miejsc do spacerowania jest bardzo dużo. Choćby nad brzegiem pobliskiego pięknego jeziora. Sucha Beskidzka jest również miejscem wypadowym do wycieczek po Babiogórskim Parku Narodowym. W rejonie Babiogórskiego Parku Narodowego wyznaczono 11 szlaków turystycznych o łącznej długości około 55 km, To trasy trudniejsze i łatwiejsze, więc łatwo znaleźć coś dla siebie. Dodatkowo Babiogórki Park oferuje wycieczką na Babią Górę dla osób niewidzących. Przewodnik pomoże przejść całą trasę. Wystarczy skontaktować się z dyrekcją parku i poprosić o pomoc w takiej wyprawie.

8. Czy można z psem?

Ocena: 5

Restauracje, hotel zamkowy, a także kwatery prywatne w miasteczku chętnie witają właścicieli z psami. W wielu miejscach znajdziemy też poidełka dla psów. Niedostępne jest tylko muzeum zamkowe. Nie wpuszcza się tam psów, w trosce o zbiory i eksponaty.

9. Czy dam radę z laską lub na wózku?

Ocena: 4

Zamki zwykle nie są dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową z powodu barier architektonicznych, których ze względów konserwatorskich nie da się usunąć. Tak jest w zamku w Suchej Beskidzkiej. Wąskie, kręte schody są nie pokonania dla osób na wózku albo chodzących o lasce. Jednak w tym zamku jest sporo do oglądania na parterze. Jest wystawa archeologiczna pokazująca wykopaliska prowadzone na dnie dzisiejszego Jeziora Mucharskiego. Można zobaczyć tam kamienne narzędzia sprzed 14 tys. lat i późniejszą, ale przepiękną biżuterię, w skład której wchodzą bransolety i naszyjniki. Osoby z niepełnosprawnościami mogą swobodnie poruszać się po zamkowym parku, a także odwiedzić oranżerie, w której znajduje się znakomita kawiarnia.

10. Jak bardzo zamek zachwyca?

Ocena: 5

Bardzo zachwyca. Zamek, do którego łatwo dojechać, w którym można smacznie zjeść i przenocować. Piękny, zwany małym Wawelem zamek z krużgankami i włoskim pięknem architektury, Ma własny rozległy park i oranżerię, kawiarnię i kręgielnię. Bardzo ciekawe muzeum znajdujące się w zamku jest również wielką atrakcją dla zwiedzających.




Adres

Tematy:
Autor:
Marcin Koczyba

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (5)

S
Słuchacz
2024-08-23
Karczma Rzym jest właśnie fajna i klimatyczna, mnie się podoba i jedzenie normalne bez wydziwiania. A nie jak wszędzie jedzenie na modłę włoską, azjatycką czy jakąś jeszcze inną.
M
Monika
2024-08-16
Popieram pana M w opinii. Ktoś to piszący mógłby się trochę bardziej zaangażować jeśli pisze taki artykuł. Może w Suchej nie jest za bogato kulinarnie. Ale w Szafranie i Rezo można naprawdę dobrze zjeść. Ja polecam.
Z
Zoja
2024-08-15
Nic szczególnego nie ma w Suchej co ma przyciągnąć turystów a fajnej restauracji brak
M
M
2024-08-15
Serio w Suchej jest tylko ten zamek i zamek i park wokół zamku, a i jeszcze to centrum kulturalne w miare nowe? Może osoba pisząca artykuł mogłaby się zaangażować trochę bardziej i na prawdę podpromować to miejsce. Wyszukać coś co nie jest ogólnie znane i zachęcić odwiedzających? Już sama oferta kulinarna jest szersza niż tu się opisuje. Było zajebiste jedzenie na skrzyżowaniu po przekątnej od karczmy Rzym na 1 piętrze i upadło chyba.. może właśnie przez to, że nikomu nie chce sie poświęcić odrobinę więcej czasu na porządny research.. Przyjeżdżam raz w roku, a sam jeszcze chyba wymieniłbym z palca ze 3 miejsca do jedzenia. Może powinien to zrobić jakiś bloger albo youtuber, to przynajmniej sie dowiemy co można zjeść i czy było dobre.
K
K
2024-08-15
W Suchej Beskidzkiej świetna oferta kulinarna w Rezo resto & bar a w okolicy Zamku (w zespole parkowym) Cafeteria Oranżeria. Artykuł zdecydowanie do poprawy! Radio Kraków a taki tytuł...

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię