Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zakazy wstępu do lasów z powodu zapadlisk w Olkuszu przedłużone o rok, w Trzebini zniesione

  • Natalia Feluś
  • date_range Wtorek, 2025.01.07 09:08 ( Edytowany Wtorek, 2025.01.07 09:36 )
Nadleśnictwo Chrzanów argumentuje, że ostatnie zapadlisko w trzebińskich lasach było odnotowane w marcu ubiegłego roku. Od tego czasu jest spokój. Anna Rejdych, rzeczniczka prasowa Nadleśnictwa Chrzanów podkreśla, że leśnicy nadal będą teren leśny potencjalnie zagrożony zapadliskami obserwować z najwyższą uwagą.

Zapadlisko w lesie w rejonie Olkusza, fot. Nadleśnictwo Olkusz

Tutejszy zakaz wstępu do lasów w okolicy osiedli Gaj i Siersza został wprowadzony dwa lata temu wiosną z powodu pojawiających się zapadlisk. Podobny zakaz zostaje utrzymany do końca 2025 roku na terenie Nadleśnictwa Olkusz. Tu wciąż powstają nowe, rozległe leje.

Zakazem objęte są tereny leśnictw Pomorzany i Żurada znajdujących się w gminach Bolesław, Olkusz i Klucze. Zagrożony obszar wyznaczony jest na mapach dostępnych na stronie internetowej Nadleśnictwa Olkusz, a w terenie oznaczony jest stosownymi tablicami ostrzegawczymi.

Ograniczenia wstępu na cmentarz parafialny w Bolesławiu

Od połowy października 1/3 cmentarza w Bolesławiu jest zamknięta. W lipcu tego roku stwierdzono pustki poeksploatacyjne pod południowo-zachodnią częścią cmentarza. W sumie mowa o 24-metrowej powierzchni z zagłębieniami od 1,5 do 4 metrów głębokości.
Obecnie prace wzmacniające grunt. Firma, która je wykonuje na cmentarzu, powinna je zakończyć jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Koszt wykonania robót wzmacniających zagrożony teren pokrywa ZGH Bolesław.

Problematyczna obwodnica Bolesławia

Wyczekiwana droga końcem 2022 roku odciążyła wreszcie, zwłaszcza z ruchu samochodów ciężarowych, centrum Bolesławia. Radość mieszkańców nie trwała długo, 14 lutego 2023 roku przy obwodnicy powstało zapadlisko. Kolejny lej pojawił w maju, ale tym razem w pasie jezdni. Decyzją Nadzoru Budowlanego i Zarządu Drogowego w Olkuszu obwodnicę wyłączono z użytku. Do tej pory na jej krańcach stoją barierki i znaki zakazu wjazdu oraz zakazu ruchu.

W kwietniu władze powiatu zgodnie z zapowiedziami złożyły wniosek do sądu przeciwko Zakładom Górniczo-Hutniczym „Bolesław” w Bukownie.

Mapa zapadlisk, źródło: Nadleśnictwo Olusz

Mapa zapadlisk, źródło: Nadleśnictwo Olusz

Ekspert: W rejonie Bolesławia jest prawie 700 zapadlisk. Zbliżają się do zabudowań

Mieszkańcy Bolesławia boją się o swoje życie. Od dwóch lat systematycznie pojawią się tam pokopalniane zapadliska - na nowej obwodnicy, w lasach, a ostatnio w samym centrum. - Dzięki temu, że Państwowy Instytut Geologiczny podjął badania i państwo prowadzi nadzór nad tym procesem, wykryto, że jest 700 zapadlisk. Te zapadliska rzeczywiście zbliżają się do zabudowań ludzkich - mówił prof. Mariusz Czop z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Ekspert: W rejonie Bolesławia jest prawie 700 zapadlisk. Zbliżają się do zabudowań Ekspert: W rejonie Bolesławia jest prawie 700 zapadlisk. Zbliżają się do zabudowań

Tematy:
Źródło: Opracowanie własne
Autor:
Natalia Feluś

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię