- A
- A
- A
Zatorski dokument trafił do konserwacji w krakowskiej ASP
Do konserwatorów z krakowskiej ASP trafił do renowacji dokumentu z 1872 r., który potwierdzał nadanie honorowego obywatelstwa miasta Zatora. Prace mają potrwać do końca roku. Później cenny dokument wróci do miasta – podał zatorski magistrat.Dokument został odnaleziony przez mieszkańca miasta Mariana Kurzaka, podczas remontu domu. Przekazał on go magistratu.
Historyczny dokument potwierdzający nadanie przez radę „Honorowego Obywatelstwa Królewskiego Miasta Zatora” posiada datę 25 lutego 1872 r. Nazwisko uhonorowanego nie jest czytelne. Na arkuszu widnieją święci Wojciech oraz Jerzy, którzy są patronami miejscowej parafii, a także panorama wschodniej pierzei rynku.
Dokument zachował się w nie najlepszym stanie. Dlatego też burmistrz miasta Mariusz Makuch przekazał go konserwatorom z pracowni konserwacji malowideł na podłożu papierowym ASP w Krakowie, którzy zajmą się jego renowacją i odtworzą brakujące elementy. Naukowcy podkreślili, że znalezisko jest cenne z uwagi na zawarte w nim kolorowe grafiki, w tym panoramę, która – jak się wyrazili – może dość wiarygodnie przedstawiać zatorski rynek z połowy XIX w.
„Konserwacji dokumentu i naukowego opracowania podjęła się kierownik pracowni dr Regina Kozik. Prace powinny zakończyć się na przełomie bieżącego i przyszłego roku. Powstanie też faksymile” – podał sekretarz zatorskiego urzędu Piotr Domagała.
Skan dokumentu trafił do instytutu historii i archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, z którym zatorski samorząd współpracuje. Być może uda się ustalić okoliczności jego powstania oraz znaleźć podobne zatorskie archiwalia. Tropy prowadzą do zbiorów archiwalnych Lwowa i Wiednia.
Zator został założony w XII w., a prawa miejskie otrzymał w 1292 r., utracił je w 1896 r., odzyskał zaś w 1934 r.
(PAP/jp)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze