- A
- A
- A
Ekshumowane szczątki trzydziestu żołnierzy Armii Czerwonej spoczęły na nowosądeckim cmentarzu
Na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu odbył się dziś powtórny pochówek żołnierzy Armii Czerwonej. W kwaterze wojskowej złożono szczątki 30 radzieckich żołnierzy, których ekshumowano w siedmiu miejscowościach Małopolski. Uroczystości miały charakter wojskowy.W intencji żołnierzy przedstawiciele trzech wojskowych ordynariatów: prawosławnego, rzymsko-katolickiego oraz ewangelickiego odmówili ekumeniczną modlitwę. Złożono też wiązanki kwiatów. - To ważny dzień dla Nowego Sącza. Pochówek zamknie sprawę pomnika żołnierzy radzieckich, którzy według prawdy historycznej, wyzwalali Nowy Sącz, ale jako żołnierze nie brali udziału w wielkiej polityce. Prawo międzynarodowe stanowi, że żołnierze powinni spocząć na cementarzu - argumentował uczestnik ceremonii Jan Ruchała z Polskiego Towarzystwa Historycznego.
W samym Nowym Sączu spod pomnika Armii Czerwonej przy Alejach Wolności ekshumowano szczątki sześciu sowieckich żołnierzy. Dzisiejsze uroczystości, jak powiedział Jerzy Miller wojewoda Małopolski, nie kończą procesu ekshumacji dokonywanych w Małopolsce. Wspólnie ze stroną rosyjską postanowiono sukcesywnie przenosić szczątki żołnierzy Armii Czerwonej na cmentarze wojenne. Ekshumację przeprowadzono m.in. w Nowym Sączu, Bukowie, Paszynie, Zagórzanach i Chyżnem. Szczątki ekshumowano z pojedynczych i zbiorowych grobów wojennych. W Nowym Sączu znaleziono szczątki sześciu czerwonoarmistów.
W ostatnim czasie głośno było o mogile i pomniku Armii Czerwonej w Nowym Sączu. Jego natychmiastowej rozbiórki i przeniesienia szczątków żołnierzy na cmentarz domagali się kombatanci. Ostatecznie został on rozebrany w zeszłym miesiącu. Walka o rozbiórkę pomnika Armii Czerwonej w Nowym Sączu trwała ponad 20 lat. W 1992 roku ówczesna rada miasta zobowiązała prezydenta do przeprowadzenie tej operacji.
Marta Jodłowska/Bartosz Niemiec/jg
Komentarze (0)
Najnowsze
-
13:43
Złockie będzie miało promenadę. Pierwsze spacery w przyszłym roku
-
13:22
Sprawdzać zawsze warto. Asia Nawojska o nowej piosence.
-
12:49
Wojna celna staje się faktem. „Donald Trump jest nieprzewidywalny i nieracjonalny”
-
12:36
Zakopane będzie dłużej konsultować swoją uchwałę krajobrazową
-
12:26
SEN MARA - cykl spotkań towarzyszących wystawie „Śpij spokojnie, dobrze śnij” w Muzeum Etnograficznym.
-
12:22
Gromnice przerwały nabożeństwo w owczarskiej cerkwi
-
12:04
Są zarzuty i areszt dla 26-latka, który w Andrychowie zaatakował swoją babcię
-
11:44
Nowi dyrektorzy w krakowskim magistracie. Programista, radczyni prawna, bankowiec, historyk sztuki
-
11:41
Tarnowską Kantorię czeka gruntowna przebudowa
-
18:30
„Epoka (nie)dostępności” w Muzeum Narodowym w Krakowie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze