- A
- A
- A
K. Pawłowski: Wszyscy powinni walczyć o Miasteczko Multimedialne
"Wszyscy, niezależnie od tego, co myślą, powinni zrobić wszystko, żeby ten projekt się udał, bo to jedyna szansa popchnięcia Nowego Sącza do przodu" - uważa Krzysztof Pawłowski były rektor WSB-NLU, pomysłodawca Miasteczka Multimedialnego w Nowym Sączu.
Zapis rozmowy z Sławomira Wrony z Krzysztofem Pawłowskim byłym rektorem WSB-NLU, obecnie prezydentem WSB-NLU w Nowym Sączu.
Miasteczko Multimedialne miało być otwarciem miasta na nowe technologie. WSB-NLU, która była autorem tego pomysłu reklamowała go jako wielką nadzieję dla Nowego Sącza. Nadal wierzy pan w tę wielką nadzieję?
- Zawsze podkreślałem, że ten projekt to był projekt salonu. O dziwo spotkał się z akceptacją dwóch rządów i to rządów nieprzyjaznych sobie.
Nie bał się pan, że ten śmiały projekt zakończy się rozczarowaniem?
- Jeśli mierzy się wysoko, to nawet jak się zrobi 50% z tych marzeń to i tak będzie wielki sukces. Proszę pamiętać, ze to był 2006 rok - przed kryzysem, potem zatrzymała nas biurokracja, dopiero potem ruszyła budowa. Na starcie utraciliśmy 4 lata. Były dwa główne cele: pierwszy to dać nowe szanse naszej szkole, stworzyć uczelnię klasy międzynarodowej, która musi funkcjonować w badaniach naukowych. Drugi cel, równie ważny... wie pan, że zawsze byłem zafascynowany Nowym Sączem. Chciałem, żeby wokół tego projektu, wobec tego przemysłu, tych kilkudziesięciu firm na start, a po około 10 latach szacowaliśmy koło 200 firm miasto się rozwijało.
Dziś niewiele wskazuje, że to się spełni. Słyszę w pana głosie niepewność odnośnie Miasteczka...
- Nie ukrywam, że bardzo źle się stało, że bankructwo ogłosiła firma realizująca ten projekt tuż przed zakończeniem. Ten trudny problem. Do tego doszło do nieporozumień właścicieli parku technologicznego.
Jaka więc przyszłość? Będzie to bardzo droga powierzchnia biurowa?
-To byłaby gigantyczna strata, choć niestety istnieje takie ryzyko.
Jerzy Gwiżdż nie chce komentować tego przedsięwzięcia, prezes Miasteczka nie chce zdradzać jakie firmy lokują tam siedziby. Czy nie pojawia się wątpliwość we właściwy kierunek dla tego Miasteczka pod nowymi rządami?
- Nie potrafię tego skomentować, bo nie jestem ani przewodniczącym, ani członkiem rady nadzorczej. Ten projekt był ryzykowny. Jest to jedyny park technologiczny, który powstał nie w metropolii.
A może Nowy Sącz to za mały ośrodek na takie przedsięwzięcia?
- To nie jest prawda, ten projekt miał być od początku otwarty na świat, nie miał być projektem wyłącznie naszej szkoły, ale także innych uczelni.
Ale to była idea. Tylko że nie ma zainteresowania tym ośrodkiem.
- Jest coś, co jest wartością bezcenną - przyniesiona do Nowego Sącza inwestycja dziewięćdziesięciu paru milionów złotych. Więc wszyscy, niezależnie od tego, co myślą, powinni zrobić wszystko, żeby ten projekt się udał, bo to jedyna szansa popchnięcia Nowego Sącza do przodu.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:55
Zmarł wieloletni prezes PKOl Andrzej Kraśnicki
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Seria wypadków po opadach śniegu
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze