- A
- A
- A
Nowy Sącz będzie miał nowe symbole. Sądeccy radni: "To kpina"
W Nowym Sączu znowu burza… wśród sądeckich radnych. Tym razem jest związana z nowymi symbolami miasta. Nowa flaga, herb, godło, pieczęć i sztandar opracowali heraldycy, którzy przez niemal rok badali i analizowali dokumenty historyczne. Niektóre z symboli jak np. herb przeszły delikatny lifting. Sztandar i flaga mają jednak zupełnie inny wygląd. Zdaniem dwóch sądeckich radnych, to co przygotowali historycy, to kpina.Nowy Sącz - nowe symbole (źródło: nowysacz.pl)
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 5
Władze miasta chcą zmienić symbole Nowego Sącza, ponieważ te, które obowiązują teraz, są niezgodne z obowiązującymi zasadami heraldyki, jak np. sztandar z dziejami Nowego Sącza. Dlatego dwa lata temu, gdy Nowy Sącz obchodził 720 urodziny, radni zobowiązali prezydenta do skodyfikowania i ujednolicenia symboli miasta. To standardowa procedura, na którą decyduje się wiele miast w całej Polsce. Nowe symbole są już gotowe. Herb niewiele się zmienił, ponieważ aktualny związany jest z Nowym Sączem od założenia miasta. Na herbie więc możemy dalej oglądać patronkę miasta św. Małgorzatę, stojącą na smoku, lecz nie na zielonym, tylko złotym.
To jednak flaga i sztandar wzbudziły ogromne kontrowersje wśród radnych. Sztandar powstał jeszcze w czasach PRL - to była artystyczna wizja nie nawiązująca do dziejów miasta. Teraz historycy proponują, aby na prawym płacie był herb Rzeczypospolitej, a na lewym herb Nowego Sącza, data lokacji miasta i dewiza "Wierni, prawi, niewzruszeni Sądeczanie". "Niewzruszeni" to właśnie słowo, które oburzyło radnego Grzegorza Fecko.
Historyk profesor Zenon Piech, który stał na czele zespołu przygotowującego symbole, tłumaczy, że napis nawiązuje do przywilejów nadanych Nowemu Sączowi.
- Dewiza wywodzi się z dokumentu Jadwigi Łokietkowej z 1312 r. - powiedział w rozmowie z Radiem Kraków.
Natomiast nowa flaga nie przypadła do gustu radnemu Arturowi Czerneckiemu. Obecna ma kolor różowo-zielony i zdaniem historyków nie ma związku z barwami, którymi kiedykolwiek posługiwało się miasto. Nowe barwy, jak mówią zasady heraldyki, wyprowadzono z herbu - mamy żółty, niebieski oraz czerwony, które ułożono na zasadzie krzyża św. Andrzeja.
- To kpina – ocenia radny Czernecki - Na fladze Nowego Sącza powinien znaleźć się herb, a nie krzyż św. Andrzeja.
[Posłuchaj: ]
Jeżeli większość radnych poprze zmiany na sesji tuż po świętach, to wtedy prezydent miasta wystąpi o zmianę symboli do ministra cyfryzacji i administracji. I prawdopodobnie tak się stanie, ponieważ tylko dwóch wspomnianych radnych nie zgadza się z tymi symbolami.
Warto dodać, że prof. Zenon Piech wraz ze swoim zespołem heraldyków z Uniwersytetu Jagiellońskiego przeszło 10 lat temu opracowali symbole Krakowa, herb województwa małopolskiego oraz licznych powiatów i gmin Małopolski.
Uzasadnienie Urzędu Miasta Nowego Sącza w sprawie zmiany symboli znajduje się TUTAJ .
Bartosz Niemiec/ew
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
17:00
Spory niedosyt przy Kałuży. Cracovia remisuje bezbramkowo w meczu na szczycie
-
16:47
Z Teatru Ludowego zniknął słynny neon. Na szczęście nie na zawsze
-
15:51
Nominacje do Oscarów 2025 – AI, arthouse i pewna animacja, która cieszy najbardziej
-
15:16
Druga osoba zatrzymana w związku ze sprawą śmierci młodej kobiety na Olszy
-
15:10
Przywrócono ruch pociągów pomiędzy Tarnowem i Dębicą
-
14:59
Na otwarcie tej obwodnicy czekano z utęsknieniem. Niektórzy są jednak zawiedzeni
-
14:13
„Sebastian” Mikko Mäkeli a kino queerowe
-
13:38
Nawigator wesprze emocjonalnie i pomoże załatwić urzędowe sprawy. Trwa nabór do programu EU Navigate
-
13:14
Tłoczno na małopolskich drogach, policja apeluje o ostrożną jazdę
-
12:34
Brat Paweł Kubiak: Z misją do Afryki
-
09:54
Pożar warsztatu samochodowego w Krakowie. Spłonęły auta, które były w budynku
-
09:20
Zajrzeliśmy na plac budowy wiaduktów w Nowym Sączu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze