Podejmując zatrudnienie trzeba przede wszystkim dokładnie przeczytać umowę, jaką się podpisuje . Każdy taki dokument powinien zawierać informację o rodzaju wykonywanej pracy, warunkach i wynagrodzeniu.

- Jest to szczególnie ważne w przypadku podjęcia pracy, gdzie może dojść do wypadku – podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków Beata Ziółko, kierownik sądeckiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy. - Nielegalne zatrudnienie pozbawia nas wszelkich świadczeń nie tylko chorobowych , ale również z tytułu wypadków przy pracy.

Jednym z najprostszych i najpewniejszych sposobów na znalezienie pracy jest skorzystanie z usług Ochotniczych Hufców Pracy. Wszystkie oferty są tam wcześniej dokładnie sprawdzane przez doradców zawodowych.

- W OHP w Nowym Sączu na młodych ludzi czeka już w sumie 100 różnych propozycji – tłumaczy dyrektor Agata Fołta. - Poszukujemy sprzedawców, hostess, osoby do rozkładania towaru, pomocy kuchennej, pracowników do zbiorów owoców.

Wakacyjną pracę młodzi ludzi mogą też połączyć z letnim wypoczynkiem nad morzem. O HP prowadzi właśnie rekrutację osób, które chciałyby podjąć zatrudnienie w ośrodku wczasowym w Rowach.

- Po dyżurze młodzież może odpoczywać na plaży i zwiedzać region – dodaje Agata Fołta. - Pracodawca zapewnia zwrot kosztów dojazdu, zakwaterowanie i wyżywienie. Za trzytygodniowy pobyt młodzież otrzymuje 650 złotych.

Z usług OHP korzystać mogą osoby, które ukończyły 16 lat. Jeśli osoba jest niepełnoletnia potrzebna jest zgoda rodzica. Zarobki młodych ludzi uzależnione są od stanowiska, na Sądecczyźnie stawki wahają się od 4 złotych 50 groszy do 12 złotych za godzinę.