Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Park Strzelecki w Nowym Sączu – teraz atrakcyjny i chętnie odwiedzany

  • Marcin Koczyba
  • date_range Środa, 2024.11.27 11:00 ( Edytowany Środa, 2024.11.27 11:14 )
Park Strzelecki w Nowym Sączu to 10-hektarowy teren wypełniony atrakcjami dla odwiedzających w każdym wieku. W 2021 roku został oddany do użytku po gruntownej przebudowie, dofinansowanej z funduszy europejskich. Rewitalizacja odmieniła oblicze parku, który stał się miejscem atrakcyjnym i chętnie odwiedzanym.

Park Strzelecki w Nowym Sączu. Fot. M. Górecki

Posłuchaj

Park Strzelecki – miejsce codziennego wypoczynku mieszkańców Nowego Sącza oraz atrakcja turystyczna dla osób odwiedzających miasto. Od samego początku podobał się mieszkańcom, którzy nie kryli zachwytu podczas uroczystego otwarcia.

Nareszcie jesteśmy w XXI wieku. Tych dzieci tyle jest, będą miały w końcu gdzie się bawić i bezpiecznie po alejkach sobie jeździć rowerkami.

Dzięki funduszom europejskim Park Strzelecki zyskał zupełnie nowy wizerunek. W otoczeniu zieleni, w miejscu dotychczas zaniedbanej muszli koncertowej, powstał okazały amfiteatr, który stał się nowym centrum wydarzeń plenerowych miasta. Obiekt, posiadający ok. 3 tys. miejsc dla widzów, nakryty jest specjalną membraną, co pozwala na prowadzenie imprez bez względu na warunki atmosferyczne. Układ widowni to kompozycja jednej centralnej i dwóch bocznych trybun, zlokalizowanych wokół sceny. Elewacje obiektu wykonane są głównie z materiałów naturalnych, wśród których dominuje drewno oraz kamień.

Otwieramy się w pełni na mieszkańców Nowego Sącza i Sądecczyzny. Nie będzie tutaj ogrodzenia, będzie można przychodzić o każdej porze. Ostrzegam tylko tych, którzy próbowaliby coś zepsuć, że cały teren jest monitorowany kamerami. Będzie tutaj także posterunek straży miejskiej, teren jest oświetlony i bezpieczny – mówił podczas otwarcia prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.

Zmiany widać także w części parkowej. Zdewastowane asfaltowe alejki spacerowe zostały zastąpione oświetlonymi ścieżkami wyłożonymi kostką. Dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas, zostały wyznaczone strefy z przeznaczeniem na rekreację i uprawianie sportu. Po kilku latach funkcjonowania odnowionego Parku Strzeleckiego, mieszkańcy dostrzegają zmiany.

Tutaj wreszcie zaczęli przychodzić ludzie. Ja pamiętam park jeszcze zaniedbany wcześniej. Rzeczywiście... żywej duszy, ewentualnie młodzież gdzieś jakieś piwo czy wino przychodziła wypić. Natomiast w chwili obecnej tutaj są tłumy: rowerzyści, i rolki, i hulajnogi, i dzieciaki, i tamten plac zabaw – mówią sądeczanie.

Cały czas się coś dzieje. Rewelacja. Tak samo jeśli chodzi o amfiteatr, no to górna półka i ciągle imprezy, i ciągle się coś dzieje. Bardzo duży plus. Wszystko jest dla każdego tak naprawdę. Można też pochodzić z psem. Jeśli ma się dzieci, można skorzystać z placu zabaw. Jeśli chce się poruszać, pouprawiać sport - jest boisko. Jest też tężnia, solanki, można powdychać, posiedzieć – usłyszał reporter Radia Kraków.

Najmłodsi zyskali nowocześnie wyposażone place zabaw z sadzawką i mokrą piaskownicą, a młodzież i dorośli – pętlę gimnastyczną z elementami do ćwiczeń. Zadbano także o parkową zieleń – pojawiły się nowe drzewa i krzewy.

Park to miejsce spotkań, spacerów i wytchnienia.

Myślę, że te tereny rekreacyjne, które zostały dofinansowane środkami europejskimi, spełniają swoją rolę i te środki zostały na pewno wydane bardzo dobrze. Jestem zadowolona, że mogę z dzieckiem przyjechać, z pieskiem i możemy sobie tutaj pospacerować, odpocząć, zregenerować się. Warto przyjechać, zapraszamy wszystkich – podkreślają sądeczanie.

Mieszkańcy są gościnni, park piękny - warto wybrać się do Nowego Sącza!

Rewitalizacja parku kosztowała prawie 50 mln zł. Dofinansowanie z funduszy europejskich wyniosło blisko 24 mln. Projekt zrealizowało Miasto Nowy Sącz.

Górecki

Tematy:
Źródło: Opracowanie własne
Autor:
Marcin Koczyba

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię