Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

ABC Orlej Perci, czyli jak TPN edukuje turystów

  • Podhale
  • date_range Poniedziałek, 2015.09.07 13:31 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 02:48 )
Park chcąc nauczyć zasad bezpieczeństwa na Orlej Perci przygotowuje miniencyklopedię. Na tym najtrudniejszym w polskich Tatrach szlaku turystycznym co roku zdarzają się wypadki śmiertelne. Tatrzański Park Narodowy przygotował specjalny informator dla tych, którzy chcą przejść legendarną trasą. - Kilkunastostronicowa pozycja zawiera wszystkie niezbędne informacje na temat Orlej Perci - zapewnia w rozmowie z reporterem Radia Kraków Szymon Ziobrowski dyrektor TPN.

Orla Perć - widok z małego Koziego Wierchu. Fot. PrzeStruś

Posłuchaj wyjaśnień dyrektora TPN Szymona Ziobrowskiego
Legendarna Orla Perć

Informator ma nie tylko edukować, ale i przestrzegać przed ewentualnym wyjściem na szczyt, jeżeli umiejętności turysty są niewielkie. Przyrodnicy chcą w ten sposób ograniczyć liczbę śmiertelnych wypadków, do których co roku dochodzi na tej niebezpiecznej trasie.  - Są tu informacje na temat topografii, czasu przejścia, organizacji ruchu na szlaku, trudności, techniki poruszania się wzdłuż sztucznych ułatwień w terenie skalnym czy na płatach śniegu - wyjaśnia Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN. Niestety, często zdarza się, że na przejście szlaku decydują się osoby mające niewielkie doświadczenie w turystyce wysokogórskiej.

- Mamy nadzieję, że ktoś po przeczytaniu tych wszystkich informacji, dotyczących ekspozycji czy technik poruszania się, albo zasięgnie wiedzy i w konsekwencji  wyposaży się w odpowiedni sprzęt: kask, uprząż i lonżę z absorberem, albo zrezygnuje z wyprawy na szczyt - przekonuje Ziobrowski.

Statystyki dotyczące szlaku na Orlą Perć są alarmujące: do 2014 roku na Orlej Perci doszło do 122 wypadków śmiertelnych. Przyczyną wielu z nich było nieodpowiednie przygotowanie turystów: kondycyjne, sprzętowe lub techniczne. W 59 proc. zdarzeń wszystko zaczyna się od poślizgnięcia się na płacie śniegu lub na śliskim szlaku. To tragedii mogą również doprowadzić pobłądzenia w niebezpiecznym terenie czy też spadające kamienie powodujące poważne urazy ciała.

 


Przemysław Bolechowski/jg
 

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię