Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Coraz więcej mieszkanców Podhala chce korzystać z energii geotermalnej. Jest na to szansa

  • Podhale
  • date_range Wtorek, 2018.09.18 19:57 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 05:03 )
Gdyby nie Geotermia Podhalańska, mówilibyśmy dziś, że Zakopane ma najgorszą jakość powietrza, co nie jest już prawdą - przekonywał w rozmowie z Radiem Kraków Paweł Ciećko, Główny Inspektor Ochrony Środowiska w Warszawie. Dzięki rozwojowi sieci geotermalnej, to właśnie stolica Tatr może pochwalić się największym zmniejszeniem emisji do powietrza pyłów zawieszonych.

Fot. Piotr Korczak

Jak się okazuje, nie wszystkim dano po równo. Górale nie tylko górami mogą się cieszyć, ale i "morzem". Chodzi o morze podziemne. Tak bowiem specjaliści określają energię geotermalną, czyli wewnętrzne ciepło Ziemi nagromadzone w skałach i szczelinach skalnych.

Blisko 30 lat temu podłączono kilka pierwszych budynków w Bańskiej Niżnej do geotermalnej sieci ciepłowniczej. "Wciąż przyłączani są nowi odbiorcy na Podhalu, co daje przede wszystkim dobre efekty ekologiczne" - podkreśla Paweł Ciećko, Główny Inspektor Ochrony Środowiska w Warszawie.

Na Podhalu są jedne z najlepszych w Europie warunki do występowania wód geotermalnych, a to dla mieszkańców oznacza szansę na czyste powietrze i rozwój gospodarczy regionu. Do energii geotermalnej podłączonych jest w tej chwili ok.1600 odbiorców. Gmina Szaflary dostała dotacje na badania i odwierty. Z odnalezionych zasobów będzie można zasilić nie tylko gminę Szaflary, ale też pobliskie miejscowości, także Nowy Targ.

- Jest ogłoszony przetarg na badania. Dzięki nim będziemy wiedzieli jak wygląda niecka podhalańska, gdzie musi być odwiert. Po analizie badań będziemy wiedzieć, gdzie będzie wiercony najgłębszy otwór w Polsce - mówi Rafał Szkaradziński, wójt gminy Szaflary.

Budowa odwiertu ma się rozpocząć w przyszłym roku. 80% mieszkańców zapytanych, czy chcieliby korzystać z geotermii, odpowiedziało twierdząco. Według planów, mieszkańcy Szaflar i Nowego Targu już za trzy lata mają być przyłączeni do geotermalnej sieci ciepłowniczej.

Zakopane. Odsłonięcie tablicy poświęconej Stanisławowi Sokołowskiemu - odkrywcy wód geotermalnych na Podhalu. Fot. P. Korczak

 

Leszek Dorula: "Z roku na rok powietrze w Zakopanem się poprawia"

 

 

 

Magdalena Zbylut/bp

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię