- A
- A
- A
Górale i zakopiańczycy wspólnie kwestowali pod Tatrami
Przed wejściem na Pęksowy Brzyzek miała miejsce zbiórka pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków na legendarnym cmentarzy przy starym kościółku. Odwiedzających nekropolię zachęcali do wrzucania datków znani zakopiańczycy, którzy przy okazji przypominali, ile dzięki wcześniejszym datkom udało się już na Pęksowym Brzyzku uratować i zrobić. Anna Zadziorko dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki zapewniała, że nie było najmniejszych problemów z ofiarnością ludzi.Profesor Herzy Jędrysiak dodał, że drewniane nagrobki są piękne, ale wyjątkowo nietrwałe stąd i ciągła potrzeba ich konserwacji. Podczas ubiegłorocznej kwesty na zakopiańskim Pęksowym Brzyzku zebrano 19,5 tysiąca złotych. Dzięki tym funduszom udało się zadbać o 26 nagrobków i 12 drewnianych krzyży. Skupiono na się tych opuszczonych i zaniedbanych w głębi cmentarza.
Pęksowy Brzyzek powstał na terenie należącym do Jana Pęksy który swój teren oddał pod pierwszy cmentarz parafialny w Zakopanem. Wcześniej bowiem zmarłych chowano aż w Chochołowie. To tutaj spoczywa m.in Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz, Kazimierz Przerwa Tetmajer i Kornel Makuszyńki.
Przemek Bolechowski, jgk
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:44
Praca, zakupy, psychoterapia... Ale przede wszystkim Spajku i Dziunek rapują coś jeszcze.
-
22:00
Zezwierzęcenie Asteriosa, czyli historia Minotaura
-
19:46
To gdzie ten "dom" reprezentacji?
-
19:43
Zamiast spotkania ws. budowy największego polderu w Polsce protest w Szczurowej. Sprzeczne stanowiska wojewody i Wód Polskich
-
18:19
Zagrożony cmentarz w Bukownie k. Olkusza. Nigdy nie powinien tam powstać
-
17:59
Więcej ciszy w mieście! – proszą krakowianie. Prawnik: Hałas nie zna granic fizycznych
-
16:30
Nowohuckie neony. Jeszcze chwila i zaświeci Jubilatka!
-
16:24
Mamy medal na Zimowej Uniwersjadzie!
-
15:45
Zakopiańska fotografia Klementyny hr. Szembekowej po raz pierwszy w Krakowie
-
15:39
Bardzo dobre warunki do szusowania na krynickich stokach narciarskich
-
21:46
2025: Rok kultury, dialogu i inspiracji / 2025: Рік культури, діалогу та наснаги
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze