Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne - zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny. Od dziś do 15 maja, ale nie tylko do świtu tylko do godzimy ósmej rano, zamknięty będzie szlak turystyczny z Polany Chochołowskiej na Grzesia i dalej przez Długi Upłaz na Rakoń. Dłużej niż gdzie indziej, bo dla tokujących cietrzewi kluczowe są właśnie godziny poranne.
- A
- A
- A
Od marca obowiązuje zakaz poruszania się po Tatrzańskim Parku Narodowym od zmierzchu do świtu
Od marca do końca listopada obowiązuje zakaz poruszania się od zmierzchu do świtu po szlakach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Chodzi o ochronę zwierząt. Wiele gatunków ma obecnie swoje gody, a niektóre drapieżniki jak rysie, wilki, niedźwiedzie i lisy chętnie w nocy wędrują szlakami - między miejscami żerowania i dziennego odpoczynku. Ograniczenie poruszania się nocą jest także formą ochrony turystów przed konsekwencjami spotkania z niedźwiedziami, które opuściły już swoje gawry.Z uwagi na toki, czyli gody cietrzewi, do połowy maja szlaki zamknięte są od zmierzchu do godz. 8. Jak wyjaśniają przyrodnicy z TPN, cietrzewie swoją aktywność mają właśnie w godzinach wczesnoporannych. Dlatego, aby zapewnić im spokój po niektórych odcinkach szlaków będzie można wędrować dopiero od godziny 8. Są to odcinki szlaków: Polana Chochołowska - Bobrowiecki Żleb – Grześ; Bobrowiecka Przełęcz - Bobrowiecki Żleb – Grześ; Grześ - Długi Upłaz - Rakoń.
Jak wyjaśnił PAP edukator TPN i przewodnik tatrzański Tomasz Zając, nocne wędrówki turystów czy narciarzy nie są obojętne dla tatrzańskiej przyrody.
"Nocna obecność ludzi w Tatrach niesie ze sobą negatywne skutki dla zwierząt. Zwłaszcza teraz, kiedy swoją aktywność zaczynają niedźwiedzie, niedługo zaczną się wykoty kozic, a z nor po zimowym śnie wyjdą świstaki. Zadaniem parku narodowego jest zapewnienie dziko żyjącym zwierzętom spokoju i możliwie najlepszej ochrony, w tym przed turystami. Dodatkowo w okresie wczesnowiosennym wiele gatunków zwierząt ma swoje gody, w tym zagrożone cietrzewie" – powiedział Tomasz Zając.
Nocne ograniczenie turystyki ma umożliwić zwierzętom swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania i dziennego odpoczynku. Takie gatunki jak wilki, niedźwiedzie, rysie czy lisy w nocy nocną często przechodzą wzdłuż szlaków turystycznych lub je przecinają. Przyrodnicy przypominają, że wędrowanie nocą po Tatrach może być niebezpieczne dla turystów właśnie z uwagi na aktywne wtedy niedźwiedzie czy wilki. Nocą zwierzęta stają się bowiem bardziej agresywne. Zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny nawet dla człowieka. Według obserwacji przyrodników z różnych rejonów świata do większości niesprowokowanych ataków niedźwiedzi na ludzi dochodzi właśnie o tej porze.
W polskich Tatrach jest dostępnych 275 km znakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności: od bardzo łatwych po bardzo trudne i wyposażone w urządzenia asekuracyjne, takie jak łańcuchy, klamry i drabinki. Szlaki w Tatach są znakowane pięcioma kolorami: czarnym, czerwonym, zielonym, niebieskim, żółtym. Kolory nie wskazują trudności szlaku.
Komentarze (0)
Zobacz także
Najnowsze
-
09:13
W górach przybyło śniegu, ratownicy TOPR i GOPR apelują o rozwagę
-
09:08
Telematyka wideo w branży transportowej
-
09:04
Jakie są kryteria skuteczności leczenia alkoholizmu w długiej perspektywie?
-
08:58
Jak wybrać idealne krzesła do salonu? Poradnik dla każdego wnętrza
-
08:36
Mata grzewcza – jak działa? Jak ją użytkować?
-
08:07
Jędrzej Majka: Słynne karnawały świata
-
06:55
Zmarł wieloletni prezes PKOl Andrzej Kraśnicki
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Seria wypadków po opadach śniegu
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze