- A
- A
- A
Po kolejnych wypadkach w Tatrach wraca temat ubezpieczeń górskich
Odpłatność za akcje ratunkowe w Tatrach i ubezpieczenia górskie? To od lat powtarzane pomysły na ograniczenie ilości wypadków w Tatrach. Ostatnie dni znów przyniosły sporo zdarzeń, w których do wypadków doszło na skutek lekkomyślności i braku odpowiedniego przygotowania turystów. Znów pojawiły się głosy, że wzorem Słowacji, w polskich Tatrach powinny pojawić się ubezpieczenia górskie.Jan Krzysztof, naczelnik TOPR tłumaczy jednak, że tak naprawdę słowackie rozwiązanie to odpłatne akcje ratunkowe a ubezpieczenia są dobrowolne. "Tam ubezpieczenie jest elementem zmniejszenia ryzyka pokrywania wysokich kosztów. Zwracam uwagę, że tylko 8% budżetu słowackich ratowników, stanowią wpływy z opłat za akcje ratownicze. Śmigłowiec funkcjonuje tam na innych zasadach. Czy to wpływa na bezpieczeństwo? Nie sądze. To dwie rózne sprawy" - podkreśla Krzysztof.
- Koszt akcji ratunkowej na Słowacji prowadzonej przez Horską Służbę jest zazwyczaj bardzo wysoki - ostrzega naczelnik TOPR. "Godzina pracy śmigłowca to 3-3,5 tysiące euro za godzinę. Średnio godzina pracy ratownika jest wyceniona na mniej więcej 80 euro. W zależności od ilości zaangażowanych osób i długości wyprawy ratunkowej, rachunki opiewają na 10-15 tysięcy euro. Ubezpieczenia są bardzo tanie. Kosztuje to około 2 złotych dziennie" - tłumaczy Jan Krzysztof.
W słowackich Tatrach od obowiązku uiszczenia rachunku za akcję ratunkową nie zwalnia też śmierć turysty. Wtedy rodzina poszkodowanego musi m.in zapłacić za transport zwłok z Tatr. W Polsce można od dawna kupić ubezpieczenia w przypadku wyjazdu na Słowację. Można też wykupić ogólne ubezpieczenie górskie, na wypadek wydarzenia w polskiej części Tatr.
(Przemysław Bolechowski/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:35
Wypadek na stacji paliw w Krakowie. Doszło do wycieku gazu
-
17:56
Krakowscy uczniowie od poniedziałku będą mieli swojego rzecznika
-
16:51
Bartosz Kopacz: Nie przyszedłem do Niecieczy odcinać kupony
-
15:30
"Ręce precz od naszych dzieci" - w Krakowie protestowano przeciwko edukacji zdrowotnej
-
15:29
Tarnowscy szczypiorniści udanie rozpoczęli rundę rewanżową
-
13:06
Czym jest dziś Conradowskie jądro ciemności? Profesor filozofii: Tym samym – agresją wobec obcości
-
12:46
Zimowa aura przyciągnęła turystów do Krynicy i na stoki narciarskie
-
11:55
Szykują się utrudnienia dla kierowców, mieszkańcy Szczurowej zapowiadają protest
-
11:20
Krakowski Rynek Główny w bieli
-
10:55
Wielki sukces Muszyny. Liczby mówią same za siebie
-
09:23
Rośnie zagrożenie lawinowe. "Te miejsca należy traktować jako szczególnie niebezpieczne"
-
09:02
Jak zdobyć uprawnienia budowlane?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze