Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tatrzański Park Narodowy świętuje jubileusz 60-lecia

  • Podhale
  • date_range Wtorek, 2015.06.23 12:47 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 02:46 )
We wtorek pod Tatrami odbywają się główne uroczystości związane z kolejnymi urodzinami parku narodowego w Tatrach. Początki były wyjątkowo trudne. Park Narodowy powstał na mocy dekretu Józefa Cyrankiewicza a góralom masowo zabierano ziemię, która znajdowała się na terenie projektowanego parku. Na szczęście dzisiaj postrzeganie parku jest zupełnie inne, choć nadal wśród społeczności góralskiej żywa jest pamięć doznanych wtedy krzywd.

Zebranie protestacyjne właścicieli tatrzańskich hal przeciwnych utworzeniu Tatrzańskiego Parku Narodowego. Protesty były już dużo wcześniej przed powstaniem TPN. Zdjęcie z 1938 roku./fot: NAC

Posłuchaj co mówi Apoloniusz Rajwa, przewodnik tatrzański
Tatry w fotografii Marcina Brzózki

Utworzenie TPN miało też skutki dla ruchu turystycznego. Odtąd można się było poruszać po wyznaczonych szlakach i terenach udostępnionych dla turystów. "Park jest potrzebny. Przepisy powinny być przestrzegane. Nie powinno się też więcej udostępniać. To, co jest teraz, powinno zostać, żeby nasz park się różnił od innych gór, gdzie się wszystko udostępnia. Pamiętam czasy przed parkiem. Wtedy można było wszędzie chodzić po Tatrach. Miałem ulubione miejsce na skałkach w Dolinie Białego. Bawiliśmy się tam w Indian. Wtedy nie było problemu. Jak powstał park, to się dostosowałem do przepisów" - mówi Apoloniusz Rajwa, przewodnik tatrzański.

Rajwa podkreśla, że na eksploracje terenów poza szlakami mają szanse jedynie ci, którzy prowadzą na terenie Tatr badania naukowe. Nieco innymi zasadami kierują się również taternicy, którzy mają możliwość dojścia pod ściany wspinaczkowe. Jan Krzysztof, naczelnik TOPR przyznaje, że trudno teraz wyobrazić sobie polskie Tatry bez parku narodowego. "Mam bogatą wyobraźnię, ale to nie byłoby dobre rozwiązanie. Problemem jest skąpość terenu wysokogórskiego w Polsce. To mały fragmencik kraju a pojawia się tutaj kilka milionów ludzi. Bez nadzoru zostałoby to szybko zniszczone" - tłumaczy.

Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego podkreśla, że obecnie podstawowym zadaniem parku jest ochrona Tatr przed nieprzemyślanymi inwestycjami, szczególnie w infrastrukturę narciarską. "Chodzi o dbanie, żeby w Tatrach nie pojawiły sie nowe pomysły inwestowania. To miejsce ma chronić wartości. O tym trzeba pamiętać. To zawsze jest walka. Trzeba uważać, żeby z ruchem turystycznym nie przesadzić. Dopóki turyści będa przestrzegac reguł, dopóty tatrzańska przyroda będzie się miała dobrze" - podkresla Ziobrowski.

Tatrzański Park Narodowy prowadzi działania w zakresie ochrony przyrody, między innymi różnych gatunków zwierząt, szczególnie tych chronionych, jak świstak, kozica czy niedźwiedź. Park dba również o roślinność. Cały czas trwa akcja zmiany drzewostanu w Tatrach na lasy mieszane. Niezależnie od tego, park dba o szlaki turystyczne jak i prowadzili wiele akcji edukacyjnych dla miłośników wędrówek górskich.

 

 

 

(Przemysław Bolechowski/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię