Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W górach jesień, ale tatrzańskie świstaki i niedźwiedzie przygotowują się już do zimy

  • Podhale
  • date_range Niedziela, 2015.09.27 10:54 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 02:49 )
To już nieuniknione - w Tatrach widać pierwsze oznaki zbliżającej się powoli.... zimy. Przyrodnicy obserwujący tatrzańskie zwierzęta widzą gorączkowe przygotowania do nadchodzących opadów śniegu i chłodów. Pierwsze - jak zwykle - zapadną w zimowy sen świstaki. Pod koniec września jedzą ile się da i gromadzą zapasy na nadchodzącą zimę.

fot: Przemek Bolechowski

posłuchaj Pawła Skawińskiego posłuchaj Adama Maraska
Tatry jesienią - fot: słuchaczka RK Sylwia Szalach

Świstaki zazwyczaj zapadają w zimowy sen  w październiku - mówi Paweł Skawiński, przyrodnik TPN - a przełom września i października, to ostatni moment, by uzupełnić zimową spiżarnię i najeść się do syta.

W tej chwili są już tak grube, że jak idą, to sadło przelewa się im przez łopatki i na pupie. Wyglądają przepięknie i w pyszczku niosą siano do nor, żeby mieć miekko, ciepło i wygodnie i żeby móc zjeść sobie to siano, kiedy się wybudzą, a jeszcze jest śnieg nad nimi i trwa zima - dodaje Paweł Skawiński.

Również tatrzańskie niedźwiedzie krążą już po dolinach w poszukiwaniu pokarmu. Te drapieżniki w zimowy sen zapadają znacznie później - zazwyczaj w grudniu, choć  decydująca jest pogoda: temperatura i ilość śniegu.

Zwierzęta  od kilku dni schodzą w coraz niższe partie gór. Pojawiają się m.in w rejonie tatrzańskich dolin. Niedźwiedzie, podobnie jak świstaki powoli zaczynają przygotowywać się do nadchodzących mrozów i śniegu. Adam Marasek ratownik TOPR apeluje więc do osób wybierających się w góry o ostrożność i rozwagę:

Mamy coraz więcej informacji, że niedźwiedzie pojawiają się w pobliżu szlaków i schronisk. Im bliżej zimy, tym częściej będzie można spotkać niedźwiedzia na szlaku. W tej chwili jest jesień, powoli kończą się borówki i maliny, w związku z czym nieźwiedzie schodzą coraz niżej - mówi Adam Marasek.

 

W Tatrach pogoda nadal jest typowo jesienna - na Kasprowym Wierchu temperatura  przed południem wynosiła  dwa stopnie poniżej zera. Opadów wprawdzie nie ma, ale nadal w strefie wysokogórskiej widoczność znacznie ogranicza mgła.

 

 

Przemek Bolechowski/bp

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię