Tężnię solankową chcemy wybudować w Parku Miejskim im. Józefa Piłsudskiego, w miejscu zamkniętych od kilku lat ćwiczebnych kortów tenisowych ze ściankami treningowymi. Te korty musiały zostać zamknięte z uwagi na skargi sąsiednich mieszkańców, którym przeszkadzał hałas. Korty zarosły, dlatego wytypowaliśmy to miejsce na tężnię solankową. Pojawiła się możliwość dofinansowania i chcemy z tego skorzystać” - powiedział PAP burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz.

Burmistrz zastrzegł, że duży kort zostanie do dyspozycji tenisistów.

“Chcemy wykorzystać ten plac, który i tak stoi zamknięty, natomiast tężnia nie będzie nikomu przeszkadzała. Wiemy, że tężnie są dobroczynne dla zdrowia i turyści chętnie z nich korzystają” - dodał burmistrz.

Najbliższa od Zakopanego tężnia solankowa jest dostępna w Parku Zdrojowym w Rabce, ale niektóre hotele i pensjonaty w Zakopanem oferują swoim gościom mini instalacje solankowe.

W anonimowej ankiecie władze Zakopanego pytają m.in. czy budowa tężni solankowej to dobry pomysł i czy taka inwestycja może przełożyć się na wzrost zainteresowania ofertą Zakopanego. Włodarzy interesuje także, z kim prawdopodobnie odwiedzimy tężnię solankową. W ankiecie pojawiły się też pytania niezwiązane z inwestycją, np. z jakich źródeł czerpie Pan/Pani informacje na temat aktualnej oferty wydarzeń odbywających się w mieście pod Giewontem albo w jakich okolicznościach najczęściej korzystamy z oferty kulturalno-rekreacyjnej Zakopanego.

Władze Zakopanego chcą na budowę tężni pozyskać fundusze unijne w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski, z których można maksymalnie uzyskać 85 proc. dofinansowania. Wydział inwestycji Urzędu Miasta zakłada, że koszt inwestycji wyniesie ok. 2 mln zł. Termin składania wniosków minie 3 stycznia 2025 r.