- A
- A
- A
Zakopane przysypane białym puchem. Synoptycy w najbliższych dniach nie zapowiadają ocieplenia
W Tatrach w nocy spadło prawie 40 cm śniegu, niżej w rejonie Zakopanego niewiele mniej. Na Kasprowym Wierchu średnia pokrywa śnieżna osiągnęła już metr. Synoptycy z IMGW zapowiadają, że najbliższe dni nie przyniosą ocieplenia i biały puch szybko nie zniknie. W górach wciąż obowiązuje lawinowa trójka."Śnieg na pewno zostanie. W dzień temperatury będą na lekkim plusie, ale już w nocy spadną poniżej zera. Z mrozu skorzystać powinny stacje narciarskie i naprodukować trochę śniegu" - mówi Radiu Kraków Michał Furmanek, szef IMGW w Zakopanem.
Mimo że od rana na Podhalu opady śniegu osłabły, na drogach jest nadal ślisko i niebezpiecznie. Kierowcy w rozmowie z reporterem Radia Kraków przyznają, że warunki do jazdy są trudne. Część osób w ogóle nie wyjechała na drogi i wybrała komunikację miejską.
"Jak się jedzie powoli i ostrożnie, i ma się dobre opony, to można dać radę. Ale ślisko jest bardzo, a służby nie posypały niczym dróg. Widać, że samochodów jest mniej. Wielu zrezygnowało z jazdy" - podkreślają kierowcy.
Niepocieszeni są też mieszkańcy, którzy od rana odśnieżają swoje posesje: "Trzeba się trochę napracować. Napadało śniegu. Może o miesiąc za późno ten śnieg spadł, ale nie ma co narzekać" - opowiadają mieszkańcy Zakopanego.
Są i zadowoleni z opadów białego puchu. Wciąż trwają ferie, więc sporo śniegu i biały krajobraz to niezbędne elementy udanego zimowego odpoczynku. "A kiedy ma kurzyć? W maju? Ludzie poczuli u nas halnego, jako w górach kurzy i duje, to niech się pobawią, niech się ucieszą. Potem praca, praca i dom" - mówi jedna z góralek.
W Tatrach obowiązuje już trzeci wysoki stopień zagrożenia lawinowego. Wyjścia poza górną granicę lasu są już obarczone sporym ryzykiem wypadku lawinowego. Jak ostrzegają ratownicy TOPR, szlaki w wielu miejscach są nieprzetarte i zasypane śniegiem. Trzeba również pamiętać, że w wyznaczonych miejscach poprowadzone są tzw. obejścia. "Pamiętajmy o tym, że dojście do Pięciu Stawów do schroniska prowadzi nie tak jak na szlaku letnim, a jest wyznaczone specjalnymi tyczkami. Mieliśmy już okazję ściągać dwóch panów, którzy utknęli na letnim szlaku. Akcja trwała całą noc" - wyjaśnia Andrzej Maciata z TOPR.
Śnieg dał się we znaki mieszkańcom całej Małopolski: fatalne warunki na drogach, brak prądu i niejeżdżące tramwaje. CZYTAJ
(Przemysław Bolechowski/ew)
Obserwuj autora na Twitterze:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
07:42
Tragiczny wypadek w Łososinie Dolnej. Nie żyje jedna osoba
-
07:29
Kraków obchodzi XXVIII Dzień Judaizmu. W tym roku wspominamy Tadeusza Jakubowicza
-
07:08
Jak w ferie pojedzie krakowska komunikacja miejska? Na pewno rzadziej
-
06:43
Krótkie mecze Polaków na AO. Iga Świątek szybko awansowała, Hubert Hurkacz odpadł
-
06:19
Pogoda się stabilizuje. Będzie chłodno, w górach może spaść trochę śniegu
-
06:18
Złoto Izabeli Marcisz w Turynie
-
06:06
Małopolska niechętnie jedzie do Zakopanego. Ferie na razie ze średnim zainteresowaniem
-
06:02
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 16.01
-
17:36
Mniej znaczy więcej? Duże zmiany w Krynickiej Orkiestrze Zdrojowej na 150-lecie
-
16:32
Tak mogłaby wyglądać tarnowska kamienica wstydu po przebudowie
-
16:07
Czy abp Marek Jędraszewski zostanie usunięty z kapituły Cracoviae Merenti? Radni zdecydowali
-
15:53
Kobieta w tunelu. Inżynier Natalia Schmidt-Polończyk o wielkim drążeniu w Małopolsce
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze