„Jako że nadrzędnym celem działalności parków narodowych jest ochrona przyrody, bardzo prosimy o niepozostawianie tego typu przedmiotów w terenie. Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest dla wielu rodaków manifestacja uczuć patriotycznych, widzimy, że takie obrazki mogą wzruszać i wzbudzać poczucie dumy, ale jest to jednak element obcy w tym miejscu. Jeśli flagę porwie wiatr, może pofrunąć w niedostępny rejon, gdzie będzie się bardzo długo rozkładać i może stanowić śmiertelną pułapkę dla zaplątanych w nią zwierząt” – czytamy na profilu społecznościowym PPN.
Jak argumentują przyrodnicy z PPN, „trzepocąca flaga wydaje dźwięk płoszący ptaki a oglądana z daleka staje się drażniącym punktem w naturalnym krajobrazie”. Ponadto pracownicy parku muszą takie pozostawione flagi demontować, „bo ktoś flagi nie zabrał z powrotem. O tym też warto pamiętać” – czytamy na profilu społecznościowym PPN.
Zgodnie z Ustawą o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego Polaka, a jak argumentują władze PPN, pozostawianie flag w miejscach bez nadzoru naraża ten symbol na złe potraktowanie, a nawet zbezczeszczenie.
11 listopada 2018 roku na galerii widokowej na Okrąglicy - najwyższym szczycie w masywie Trzech Koron w Pieninach, turysta zatknął biało-czerwoną flagę na maszcie. Dzień później flaga została zniesiona ze szczytu przez pracowników PPN.
- A
- A
- A
Są miejsca, gdzie nie powinno się wywieszać flag. Pieniński PN apeluje
W związku z Narodowym Świętem Niepodległości, Władze Pienińskiego Parku Narodowego (PPN) apelują o niewieszanie flag na górskich szczytach. Flaga to element obcy w parku narodowym i może stanowić śmiertelną pułapkę dla zaplątanych w nią zwierząt – przekonują władze PPN, a zgodnie z Ustawą o symbolach narodowych flaga powinna być otaczane czcią i szacunkiem.
Źródło:
Polska Agencja Prasowa
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Zobacz także
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze