- A
- A
- A
Pielgrzymi z parafii ekumenicznej w Tiarecie w Algierii
Przybliżamy słuchaczom Radia Kraków grupę pielgrzymów z parafii ekumenicznej w Tiarecie w Algierii.Jak pielgrzymi przygotowują się do Światowych Dni Młodzieży?
Kolejna grupa pielgrzymów, która przygotowuje się do przyjazdu na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Z przyjemnością zapraszamy do poznania "parafii ekumenicznej" w Tiarecie w Algierii.
Oto list brata Mariusza:
Salam aleykum!Inszallah (jak Bóg da) przyjadę do Polski z grupą ok. 30 osobową. Będzie mi towarzyszył biskup mojej diecezji, Francuz, Jean-Paul Vesco. W grupie będą przede wszystkim studenci - reprezentanci kilkunastu narodowości z Afryki Subsaharyjskiej; będą też również młodzi reprezentanci Kościoła algierskiego.
Chcę już przyjechać kilka dni wcześniej i zapoznać naszych pielgrzymów z kulturą, historią, religijnością polską... Później oczywiście program ŚDM. Po powrocie do Algierii, prawdpodobnie w przyszłym roku zorganizujemy JAJ czyli Algierskie Dni Młodzieży, gdzie nasza grupa będzie odpowiedzialna za przekazanie innym swojego doświadczenia, mam nadzieję bogatego! - czytamy w liście brata Mariusza.
Jak wygląda codzienność mieszkańców Algierii?
Realia życia czarnego chrześcijańskiego studenta w Algierii są trudne. Począwszy od doświadczenia separacji z rodziną (często podczas całych studiów ze względu na koszty podróży), poprzez problemy z bursą ze swojego rodzinnego kraju oraz szokowy kontakt z raczej zamkniętym społeczeństwem muzułmańskim a na incydentach rasistowskich kończąc (przykre słowo czy kamyczek rzucony przez jakiegoś wyrostka w ich stronę nie są wielką rzadkością). Jest to doświadczenie dużo trudniejsze niż moje, kogoś, kto korzysta jednak ze statusu: Europejczyka, obiektu westchnień wielu...
W tych miejscach gdzie istnieją ubogie struktury kościelne, studenci przychodzą i starają się stworzyć drugi dom, oazę (;-) tutaj to brzmi!), gdzie będą czuć się swobodnie; u siebie. I tak u mnie, w Tiarecie (ok. 220 000 mieszkańców, ok. 300 km od Algieru, na południe), jest ok. setki chrześcijańskich studentów. To jest moja parafia. "Parafia ekumeniczna" ponieważ są katolicy, protestanci, ewangelicy... Ta różnorodność naprawdę nie przeszkadza ale daje szeroką wizję Kościoła. Kościół - Rodzina, prosty, ubogi, kruchy, zdany na gościnność innych, gdzie struktura i hierarchia nie przytłaczają... Paradoksalnie: Kościół wymarzony!
Jest to Kościół peryferii - według wyrażenia papieża Franciszka. I jednym z moich celów, oczekiwań od ŚDM jest dać moim młodym doświadczenie Kościoła uniwersalnego, młodego, z którym będą mogli się utożsamiać gdy, tutaj, będą czuli się małą trzódką - pisze brat Mariusz.
Więcej o misjonarskiej pracy Kapucynów w Algierii przeczytasz TUTAJ.
(Ewa Szkurłat, Anna Łoś/ew)
Radio Kraków oficjalnym partnerem medialnym ŚDM 2016:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze