Pojawienie się rumienia, kiedy np. wchodzimy z mroźnego powietrza do ciepłego mieszkania jest fizjologiczną reakcją organizmu. Problemem jest jednak dłuższe utrzymywanie się rumienia. Na czym polega specyfika cery naczynkowej? Skąd bierze się rumień i dlaczego nie chce zniknąć?
Cera naczynkowa jest cerą bardzo wrażliwą. Charakteryzuje się właśnie występowaniem rumienia na twarzy, zaczerwienieniem zwłaszcza w okolicach nosa, policzków, brody. I tak, jak pani wspomniała, w momencie, kiedy wchodzimy do mieszkania z mrozu ten rumień pojawia się zawsze, to reakcja fizjologiczna, ale on znika. Problemem jest sytuacja, kiedy rumień jest przewlekły. Dzieje się tak dlatego, że naczynia krwionośne się rozszerzają, a później nie chcą się obkurczyć. Stąd rumień, zaczerwienienie twarzy bardzo trudne do wyleczenia.
Dlaczego to kobiety częściej borykają się z problemem cery naczynkowej?
Jedną z dwóch etiopatologii powstawania rumienia są estrogeny, hormony żeńskie, które powodują relaksację mięśniówki naczyń krwionośnych. Drugą przyczyną jest genetyka. Jeżeli ktoś w naszej rodzinie ma lub miał cerę naczynkową, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten problem będzie i nas dotyczyć.
Czego nie lubi cera naczynkowa?
Przede wszystkim, teraz, zimą, wahań temperatury, przechodzenia z zimnego pomieszczenia do ciepłego. Poza tym przy cerze naczynkowej powinniśmy unikać potraw ostrych, potraw gorących, używek. Ponadto stres i emocje również nie są w tym przypadku wskazane. Należy też unikać mycia twarzy gorącą wodą.
Jakich preparatów szukać? Co powinny zawierać?
Te preparaty powinny zawierać substancje powodujące obkurczenie naczyń, a także łagodzące objawy rumienia. Zatem w tych preparatach powinniśmy szukać witamin: K, C, PP, wyciągu z arniki, miłorzębu, kasztanowca.
Czy cera naczynkowa wymaga troskliwszej opieki teraz, zimą?
Zdecydowanie tak. Powinniśmy ją dobrze zabezpieczyć tłustymi kremami. Pamiętajmy o kremach z filtrem, nawet teraz, zimą. Zwłaszcza kiedy jeździmy na nartach.
Kosmetyki mogą wzmocnić naczynka i zapobiec pojawieniu się nowych zmian, ale nie usuną tych, które już się pojawiły. Z pomocą przychodzą jednak lekarze medycyny estetycznej. Jakie mamy możliwości?
Mamy możliwość wykonania zabiegów wykorzystujących zjawisko fototermolizy. Światło lasera uderza w hemoglobinę znajdującą się w naczynkach, powoduje obkurczenie naczyń, zanik i eliminację z organizmu. Zamykać naczynka możemy też urządzeniem IPL.
Nieleczony rumień z czasem będzie się nasilał. Do czego może prowadzić?
Może prowadzić do powstania pajączków naczyniowych czy rozwoju trądziku różowatego, choroby przewlekłej, dotyczące głównie kobiet, trudnej do wyleczenia.