Czy jest prawdą, że tego typu spotkania integracyjne w pracy zwiększają nasz przychód, a co za tym idzie, są opodatkowane?
Najwięcej wątpliwości budziły świadczenia, których dobrowolność była co najmniej wątpliwa. Mowa o przysłowiowym śledziku. Mamy tu do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem: pracownik stawia się na imprezie firmowej i korzysta z całego szeregu dobrodziejstw, jakim jest np. konsumpcja. Do niedawna urzędy skarbowe uważały, że jest to rodzaj świadczenia nieodpłatnego, który powinien być opodatkowany. Bardzo w tym względzie pomógł wyrok Trybunału Konstytucyjnego z lipca ubiegłego roku. Zwrócił uwagę m.in. na to, że tego typu świadczenie, aby stało się podstawą opodatkowania, musi mieć charakter, który przysparza cokolwiek pracownikowi. Po drugie - musi mieć charakter całkowicie dobrowolny tzn. pracownik może mieć możliwość skorzystania lub nie z takiego zaproszenia, co w przypadku większości imprez firmowych nie jest możliwe. Zwykle mają one charakter w ten czy inny sposób obowiązkowy.
W dodatku przysparzają jedynie kilka kilogramów...
Problem tego przysporzenia też jest wątpliwy, ponieważ Trybunał Konstytucyjny zwrócił uwagę na to, że takie świadczenie musi być skonkretyzowane i w dodatku zindywidualizowane. Musielibyśmy mieć możliwość wyliczenia w odniesieniu do każdego z pracowników, jaka wartość tego świadczenia została przez niego skonsumowana, co - jak nietrudno się domyślić - w odniesieniu do imprezy firmowej jest kłopotliwe. Podobnie zresztą sprawa się ma w odniesieniu do tzw. pakietów medycznych. One także budziły sporo kontrowersji. Możemy bowiem mieć do czynienia z sytuacją, kiedy firma opłaca ryczałtowo usługi medyczne dla swoich pracowników, których skonkretyzowanie i zindywidualizowanie jest właściwie niemożliwe.
To dotyczy także oferty sportowej, karnetów np. na basen czy do fitnessu...
Tam jest sytuacja dość szczególna, ponieważ firmy w większość przypadków korzystają z tzw. kart prepaidowych czyli przedpłaconych. System rejestrowania wówczas świadczeń dla pracowników jest na tyle dokładny, że w zasadzie można przyjąć, że jest on skonkretyzowany. Wówczas takie świadczenie byłoby podstawą opodatkowania.
Jeszcze jest zagadnienie samochodu służbowego. Czy korzystanie z takiego samochody zwiększa nasz przychód?
Co do zasady - tak. Zwiększało i zwiększa. To także jest świadczenie nieodpłatne. Mówimy o sytuacji, w której korzystam z samochodu służbowego dla celów prywatnych. Jeżeli samochód służbowy jest wykorzystywany jedynie w celach służbowych, nie można mówić, że mam z tego tytułu jakiekolwiek nieodpłatne świadczenie.
W praktyce to bardzo trudno rozróżnić, kiedy posługujemy się samochodem służbowym wyłącznie dla celów służbowych, a kiedy to już jest cel prywatny.
Niektóre firmy wprowadzają cały szereg procedur np. obowiązkowe odstawianie samochodu po każdym jego użyciu na parking służbowy, rejestrowane jego odbioru i zdawania, ścisłe ewidencjonowanie rachunków związanych z wykorzystaniem tego samochodu. Oczywiście jeżeli mówimy o takiej typowej sytuacji - samochód służbowy dla pracownika typu przedstawiciel handlowy albo dla wyższej kadry managerskiej, to wówczas należy zgodzić się co do tego, że w jakiejś części jest on wykorzystywany dla celów prywatnych. Należy jednak zaznaczyć, że rozliczanie przychodu z tytułu korzystania z samochodu służbowego dla celów prywatnych nieco różni się od wspomnianego śledzika. Od początku tego roku bowiem ustawodawca wprowadził ryczałtowy sposób określania tych przychodów, zależny od pojemności silnika.
- A
- A
- A
Prawnik radzi: czy powinniśmy się rozliczać z benefitów służbowych?
Nadszedł czas rozliczeń podatkowych, a z nim wiele pytań dotyczących tego, co zwiększa nasz przychód. Wątpliwości rodzą choćby przedświąteczne spotkania integracyjne organizowane w wielu firmach. O takich m.in. sytuacjach z adwokatem Marcinem Gorazdą rozmawia Marzena Florkowska.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze