Prezydent tłumaczył, że w obecnym czasie pojawiają się problemy wynikające z obowiązujących normalnie przepisów. "Np. dla strażaków ochotników, którzy są także i ratownikami; obowiązek przeprowadzania okresowych badań lekarskich dopuszczających do wykonywania służby strażacko-ratowniczej, ale także i egzaminów weryfikacyjnych" - wskazał Duda.

Jak zaznaczył, trudno sobie w czasie epidemii wyobrazić, by strażacy mieli odbywać badania i "obciążać służbę zdrowia". Wskazał, że chodzi o ok. 5 tys. strażaków ochotników miesięcznie.

"Zwróciłem się do ministra zdrowia i do szef MSWiA, aby do pakietu antykryzysowego zostały także wprowadzone przepisy, które zwalniają zarówno z obowiązku odbywania okresowych badań lekarskich przez czas trwania stanu epidemicznego, ale również, które zwolnią z obowiązku odbywania tego egzaminu, jeśli ktoś przeszedł kurs i posiada odpowiednie zaświadczenie ukończenie tego kursu" - poinformował prezydent.

"Mam nadzieję, że to pomoże strażakom ochotnikom i rzeczywiście umożliwi im wykonywanie tej jakże ważnej służby, za którą jestem ogromnie wdzięczny" - podkreślił Andrzej Duda.

 

Prezydent: w projekcie tarczy antykryzysowej zwolnienie z KRUS na trzy miesiące

Do projektu tarczy antykryzysowej wprowadzono zwolnienie na trzy miesiące z KRUS-u, a także przepisy, które powodują, że rolnicy będą traktowani jak przedsiębiorcy, będą im przysługiwały te same formy pomocy - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił na środowym briefingu prasowym, że rozwiązania zawarte w projekcie pakietu pomocowego, tzw. tarczy antykryzysowej, mają ochronić w naszym kraju miejsca pracy i przedsiębiorców. "A więc generalnie mają służyć całemu naszemu społeczeństwu; temu, by w jak największym stopniu ochronić Polaków przed niestety kryzysem gospodarczym, który nieuchronnie zostanie wywołany przez tę sytuację, która widzimy wokół" - powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że rozmawiał podczas środowego posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego i później z premierem Mateuszem Morawiecki oraz z minister rozwoju Jadwiga Emilewicz o zmianach, które zaproponował w ostatnim czasie i które uważa za niezbędne. "O wprowadzeniu dyskutowanej w ostatnich dniach ulgi w postaci zwolnienia na trzy miesiące mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych z obowiązku płacenia składek ZUS-u" - zaznaczył.

"Ale to także kwestia tego, w jaki sposób będę chronieni rolnicy. Tutaj wprowadzono do projektu ustawy na trzy miesiące zwolnienie z KRUS-u. Wprowadzono także przepisy, które powodują, że rolnicy, także prowadzący rodzinne gospodarstwa rolne, będą traktowani tak jak przedsiębiorcy, a więc wszystkie te same formy pomocy będą przysługiwały, także tym, którzy wykonują działalność rolniczą" - powiedział Duda. Jak poinformował, chodzi m.in. o zasiłek na dziecko do 8. roku życia w związku z zamknięciem placówek oświatowych.

 

W czwartek pierwszy samolot z Chin z wyposażeniem medycznym wyląduje w Polsce

W czwartek pierwszy samolot z Chin z wyposażeniem medycznym wyląduje w Polsce; w najbliższych dniach możemy się spodziewać kolejnych samolotów - poinformował w środę prezydent Andrzej Duda.

Prezydent w środę na konferencji prasowej mówił, że zobowiązał się działać na arenie międzynarodowej, aby wzmocnić Polskę przed koronawirusem. "To przede wszystkim dotyczy personelu medycznego, który bezpośrednio styka się z pacjentami, bezpośrednio styka się z osobami potencjalnie zarażonymi i to przede wszystkim sprzęt ochronny: to maseczki, to kombinezony, to gogle ochronne, to wszelkie inne wyposażenie, rękawiczki jednorazowe, które jest tutaj konieczne" - powiedział Andrzej Duda.

Poinformował, że we wtorek odbyła się jego rozmowa z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, która dotyczyła m.in. sytuacji Polski ws. epidemii koronawirusa. "Pan prezydent poinformował mnie także jak wygląda sytuacja w Chinach. Pogratulowałem tego, że w dużym stopniu udało się zapanować nad epidemią i że Chiny powoli, ale konsekwentnie, mogą wracać do pracy i dzięki temu, że m.in. mogą wracać do pracy, będzie możliwe także to, żebyśmy mogli kupić w Chinach ten potrzebny nam sprzęt" - mówił prezydent.

Zaznaczył, że Chiny produkują obecnie sprzęt medyczny w ogromnej ilości. "Pan prezydent powiedział, że mamy tutaj, jako Polska, zielone światło, aby takich zakupów dokonywać i takie zakupy są dokonywane. Już jutro pierwszy samolot z Chin wyląduje z tym właśnie wyposażeniem, w najbliższych dniach możemy się spodziewać kolejnych samolotów" - powiedział Andrzej Duda.

Zapowiedział przy tym, że wśród innych działań jest także uruchamianie produkcji wyposażenia medycznego w kraju, co - jak mówił - było omawiane na posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

"Mam nadzieję, że w krótkim czasie poradzimy sobie i wszelkie niedobory w tym zakresie zostaną uzupełnione i wszyscy lekarze i pielęgniarki, cały personel medyczny, także diagności laboratoryjni, którzy pracują przy kwestiach związanych z walką z koronawirusem, a także wszystkie osoby, które są w potencjalnym zagrożeniu, będą mogły to wyposażenie uzyskać i będą mogły czuć się bezpiecznie" - podkreślił prezydent.

 

Prezydent: proszę o stosowanie się do zasad i ograniczenie aktywności

Bardzo proszę o przestrzeganie zasad i w jak największym stopniu ograniczenie swojej aktywności; niestety specyfika koronawirusa jest taka, że przez pewien czas on może być całkowicie bezobjawowy - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podczas swojego wystąpienia przypomniał, że w związku z panującą epidemią koronawirusa rząd wprowadza na bieżąco szereg regulacji oraz zaleceń dotyczących możliwości przemieszczania się oraz aktywności publicznych.

Zaapelował o przestrzeganie wprowadzonych zasad. "Wiem, że dodatkowe restrykcje są uciążliwe, ale proszę o przestrzeganie tych zasad. To jest bardzo ważne, jeśli chodzi o ograniczanie zasięgu epidemii. Już widać na danych statystycznych, że liczba zakażeń w Polsce jest mniejsza niż w innych krajach, w szczególności Europy Zachodniej" - powiedział prezydent.

"To pokazuje, że te środki izolacyjne, które stosowaliśmy od samego początku, te radykalne wydawałoby się działania, jak przerwanie nauki w szkołach, odwołanie wszelkich imprez publicznych, rozgrywek sportowych, one dzisiaj przynoszą swój efekt" - dodał Andrzej Duda.

Podkreślił, że przestrzeganie tych zasad "to nie tylko kwestia naszego osobistego zdrowia, ale także ludzi, z którymi się stykamy". "Niestety specyfika tego wirusa jest taka, że przez pewien czas on może być całkowicie bezobjawowy, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jesteśmy zainfekowani, a możemy w tym czasie infekować innych. Dlatego bardzo proszę, żeby się stosować do tych zasad i w jak największym stopniu ograniczać swoją aktywność" - podkreślił.

Prezydent podziękował jednocześnie za dotychczasową dyscyplinę, a służbom publicznym - za poświęcenie i odwagę.

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali we wtorek o nowych obostrzeniach wynikających z rozprzestrzeniania się koronawirusa. Nowe decyzje rządu przewidują m.in. ograniczenie do 11 kwietnia swobody przemieszczania się, z wyjątkiem dojazdu do pracy, załatwiania niezbędnych życiowych spraw, wolontariatu oraz całkowity zakaz zgromadzeń, imprez, spotkań, chyba że z najbliższymi.

Na stronie internetowej rządu podkreślono również, że możliwe są spacery czy wyjścia do lasu z zachowaniem środków bezpieczeństwa. "Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum" - czytamy na stronie internetowej w odpowiedzi na przykładowe pytanie o możliwość wyjścia z dziećmi na spacer.

Jednocześnie rząd podkreśla, że ograniczenia dotyczą placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.

 

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/ko)