Raport w poniedziałek został dostarczony do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Biura Ochrony Rządu i Komendanta Głównego Policji. Nie znamy szczegółów, ale wiadomo, że nie został w pełni zaakceptowany. Wątpliwości budzą kwestie parkingów i dróg dojazdowych do Pól Miłosierdzia w Brzegach, gdzie odbędzie się nocne czuwanie z papieżem Franciszkiem. W związku z poprawkami, których wymaga dokument, konferencję prasową, w czasie której raport miał zostać zaprezentowany, przesunięto na przyszły tydzień.

Zgodnie ze specustawą dotyczącą ŚDM, wojewoda w porozumieniu z organizatorem wydarzenia, którym jest Archidiecezja Krakowska, miał opracować plan zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas Światowych Dni Młodzieży. Nie później niż do 15 maja miał on zostać przedłożony Komendantowi Głównemu Policji, Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej, Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Szefowi Biura Ochrony Rządu.

W raporcie znalazły się między innymi opisy sposobu zabezpieczenia wszystkich wydarzeń z udziałem pielgrzymów i papieża. Dokument zawiera 60 załączników z mapami, informacje o drogach dojścia i dojazdu służb. Jak zapowiadano wcześniej, w raporcie opracowano sposób identyfikacji pielgrzymów oraz potencjalne zagrożenia.

Jak informowano wcześniej, nad bezpieczeństwem uczestników ŚDM ma czuwać ok. 3 tys. policjantów z Małopolski, wspieranych przez 3,5 tys. funkcjonariuszy z innych rejonów kraju. W zabezpieczeniu uczestniczyć będzie także ok. 2,5 tys. strażaków z PSP oraz 7 tys. z Ochotniczych Straży Pożarnych. Policję wspierać będzie również Żandarmeria Wojskowa oraz Służba Celna.

 

Strażacy są gotowi

Strażacy są przygotowani na zabezpieczenie Pól Miłosierdzia w Brzegach przed powodzią. "Oczywiście nie osuszymy terenu, ale poradzimy sobie z wezbranymi wodami małych rzeczek" - przyznaje Radiu Kraków Stanisław Nowak, małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. W razie gwałtownych opadów deszczu strażacy zamontują w Brzegach ponad 100 urządzeń do przepompowania wody. Jeśli miałoby dojść do powodzi, służby będą przygotowane.

- Napełnianie Wisły do takiego stanu, w którym woda mogłaby wyjść poza obwałowania i mogłaby nastąpić cofka do Serafy, Serafki czy Drwinki, jest procesem wolnym. Będziemy to monitorować. Wcześniej będziemy wiedzieć, że stan jest krytyczny - zaznacza komendant Stanisław Nowak.

 

 

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie pod koniec lipca. Według szacunków organizatorów, weźmie w nich udział około 2 milionów młodych ludzi.

 

 

 

 

 

(Teresa Gut/PAP/ko)