Jedna z lodówek społecznych jest ustawiona we wnęce przy wejściu do domu katechetycznego parafii katedralnej w samym centrum Tarnowa. Jak przekonuje proboszcz ks. Adam Nita lodówka Caritas jest użytkowana, chociaż może tego na pierwszy rzut oka nie widać.
„Do lodówki trafia sporo artykułów, ale one bardzo szybko znikają. Dlatego tak to wygląda, że lodówka jest pusta. Jedni przynoszą, inni szybko zabierają. Nie korzystają z niej wyłącznie ludzie ubodzy” – podkreśla ks. Adam Nita.
Zostawiając produkty w lodówkach społecznych, warto pamiętać żeby je opisać. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, kiedy dany posiłek został przygotowany. Jeśli to gotowa żywność, to pamiętajmy, że w lodówce można zostawić produkty, które przekroczyły datę minimalnej trwałości, czyli „najlepiej spożyć przed”, ale nie przekroczyły daty przydatności do spożycia – „należy spożyć do”.
W lodówce społecznej nie powinno się także zostawiać produktów zawierających surowe mięso, jaj oraz produktów napoczętych, np. otwartych puszek.
W Krakowie lodówki społeczne prowadzone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej można znaleźć pod następującymi adresami:
- ul. Sas-Zubrzyckiego 10
- ul. Sudolska 7a
- os. Szkolne 20
- ul. Praska 52
W Tarnowie lodówkę społeczną Caritas można znaleźć przy ulicy Kapitulnej 3
W Nowym Sączu przy sklepie przy ul. Bolesława Prusa
W Starym Sączu przy targowisku obok Rynku
W Krynicy - Zdroju przy ulicy Kraszewskiego 37
W Brzesku na tyłach Galerii Brzesko przy ulicy Królowej Jadwigi 3
W Bochni obok Oratorium świętej Kingi
W Chrzanowie przy budynku ośrodka pomocy społecznej przy ulicy Jagiellońskiej 4
W Alwerni między szkołą podstawową i sklepem przy ulicy Kasztanowej