Zastanów się 10 razy, zanim kupisz tabletki na odchudzanie
Do napisania tego artykułu zainspirowała nas opinia o tabletkach na odchudzanie opublikowana przez blogerkę Karolinę Podsiadło. Autorka przyjrzała się składom popularnych suplementów diety reklamowanych jako środki na odchudzanie. W zrozumiały sposób argumentuje, dlaczego tabletki bez recepty najczęściej w ogóle nie działają: nie mają badań potwierdzających skuteczność, zawierają składniki, które jedynie przyczyniają się do poprawy metabolizmu (często w zbyt niskich porcjach dziennych).
Najgroźniejsze dla zdrowia są tabletki o niewiadomym składzie. Mowa o preparatach dostępnych jedynie online – na stronach z fałszywymi opiniami. Mogą zawierać substancje zakazane, które powodują np. zaburzenia hormonalne, zawały. Zamiast pomóc schudnąć, stanowią realne zagrożenie dla życia.
Dlaczego ulegamy tabletkom na odchudzanie?
Dla wielu osób redukcja nadmiernej tkanki tłuszczowej wcale nie jest łatwa. Nadprogramowe kilogramy często gromadzimy latami, a chcemy pozbyć się ich jak najszybciej. Odchudzanie mogą utrudniać nam liczne czynniki, takie jak:
- uwarunkowania genetyczne,
- choroby,
- zaburzenia hormonalne,
- wiek,
- przyjmowane leki,
- przewlekły stres,
- praca zmianowa,
- zaburzenia odżywiania,
- brak wsparcia w najbliższym otoczeniu.
Podejmowane na własną rękę próby odchudzania w większości przypadków kończą się niepowodzeniami. Najczęściej wynika to ze złego samopoczucia, odczuwania wzmożonego głodu, napięcia emocjonalnego, braku energii.
W reklamach tabletek na odchudzanie często obiecuje się nam, że utrata zbędnych kilogramów może być łatwa, nieodczuwalna, „przy okazji”. Po wcześniejszych niepowodzeniach i ze względu na wzrastającą frustrację część osób prędzej czy później ulega tym kłamstwom.
W takim razie jak sobie pomóc? Przepis na skuteczne i bezpieczne odchudzanie
W kwestii redukcji nadmiernej tkanki tłuszczowej w organizmie nie ma drogi na skróty, choć można ułatwić ją sobie na wiele różnych sposobów. Co najlepiej zrobić?
- Konsultacja z dietetykiem – szczególnie z dietetykiem klinicznym. Powinna być to osoba, która zanim przygotuje dla Ciebie jadłospis, najpierw zbierze szczegółowy wywiad medyczny i zleci wykonanie badań diagnostycznych. Dopiero na tej podstawie można dopasować dietę do indywidualnych potrzeb.
- Opracowanie nowej, zdrowej rutyny – nowy jadłospis to nie wszystko w zmianie Twoich codziennych nawyków. Potrzebujesz zaplanować także harmonogram posiłków, czas przeznaczany na aktywność fizyczną i regularne godziny snu. To bardzo ważne zarówno dla efektów diety, jak i Twojego samopoczucia podczas odchudzania.
- Wybór aktywności fizycznej – sport powinien na stałe zagościć w Twoim tygodniu. Wybierz taką formę ruchu, którą lubisz. Nie zmuszaj się do biegania, jeśli powoduje dyskomfort. Zamiast tego możesz zacząć jeździć na rowerze, zapisać się na jogę lub po prostu wychodzić na dłuższe spacery.
- Wsparcie psychodietetyka – jeśli masz problemy z napadami głodu i kompulsywnym objadaniem, skorzystaj z pomocy psychodietetyka. Taka osoba pomoże Ci zrozumieć, kiedy i dlaczego sięgasz po niezdrowe pokarmy. Wskaże również, jak możesz inaczej radzić sobie ze stresem, złością albo smutkiem.
- Leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne – w niektórych przypadkach lekarze mogą zadecydować o konieczności wdrożenia leczenia farmakologicznego albo chirurgicznego. Najczęściej dotyczy to osób ze zdiagnozowaną otyłością długotrwałą. Lekarz może przepisać tabletki na odchudzanie lub zastrzyki, które są na receptę. To leki, które przechodzą wieloletnie badania, zanim zostaną wprowadzone na rynek i podlegają licznym regulacjom. Działają m.in. poprzez hamowanie łaknienia (oddziałują na ośrodek sytości w mózgu). Podobne właściwości ma operacja bariatryczna (chirurgiczne zmniejszenie żołądka).
Co z osobami, które schudły, stosując tabletki na odchudzanie?
Oczywiście są osoby, które schudły podczas przyjmowania tabletek na odchudzanie bez recepty. Warto jednak mieć na uwadze, że one wcale nie potrzebowały do tego tabletek. Jeśli podczas ich zażywania takie osoby stosowały dietę i zwiększyły poziom aktywności fizycznej – to właśnie bezpośrednia przyczyna utraty nadmiarowych kilogramów.
Dlaczego wciąż nabieramy się na tabletki na odchudzanie? Podsumowanie
Niestety, nie ma jednej, uniwersalnej recepty na skuteczną redukcję masy ciała – a taką obiecują nam tabletki bez recepty. Każdy organizm jest inny, a nadwaga lub otyłość mogą stanowić konsekwencję wielu czynników. Dlatego pomocy w odchudzaniu należy szukać nie w tabletkach, a u specjalistów. Wybierz zaufanego dietetyka klinicznego i zadbaj o swoje zdrowie – wtedy zmiany w jadłospisie i trybie życia będą znacznie prostsze.
Swoją opinią o tabletach na odchudzanie podzieliła się z nami blogerka suplementacyjno-urodowa Karolina Podsiadło, która współtworzy serwis Magdalenajaglarz.pl