Samorządowcy występowali w tej sprawie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie. Rzeczniczka instytucji Ada Słodkowska-Łabuzek przypomina, że wilk jest pod ochroną i apeluje o zachowanie spokoju, rozwagę i ostrożność.

Jest to gatunek płochliwy. Będąc w lesie nawet nie wiemy, że wilk nas obserwuje, on się chowa, jest czujny. Jeżeli pojawi się gdzieś blisko domostw, nie zbliżajmy się do niego, wycofajmy się. Wilki unikają kontaktu z człowiekiem.

- mówi Słodkowska-Łabuzek.

Przyrodnicy tłumaczą, że niebezpieczne mogą być wilki chore lub dokarmiane przez ludzi - te mniej boją się człowieka. W przypadku spotkania z tym dzikim zwierzęciem trzeba zachować spokój i ostrożność. I zgłosić to do urzędu gminy. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie przesłała podstawowe informacje do gmin powiatu tarnowskiego, gdzie w ostatnich miesiącach były widziane wilki.

Jak dodaje rzeczniczka krakowskiego oddziału RDOŚ, wilk jest niezwykle ważnym elementem ekosystemów leśnych. Gatunek ten ma wpływ na regulację populacji innych zwierząt, bioróżnorodność oraz zdrowie całego ekosystemu. Mimo że obecność wilków może prowadzić do konfliktów z ludźmi, są one ściśle chronione; najważniejsza jest edukacja społeczeństwa na temat tych zwierząt i właściwych zachowań ze strony człowieka.