Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Poprawią oznakowanie na zjeździe z autostrady w Tarnowie

  • Tarnów
  • date_range Czwartek, 2012.12.13 07:37 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:09 )
Po zjeździe z autostrady w Tarnowie kierowcy gubią się i pytają o drogę na Rzeszów. Pierwsze rondo i znaki jakie napotykają po zjeździe z węzła autostrady kierują ich na Jasło albo na Kielce. Zdaniem tarnowskiej drogówki problemem jest też oznakowanie ograniczające wjazdów cieżarówek w Szarowie.

Zjazd z węzła autostrady Tarnów-Północ. Fot. B. Maziarz

Chodzi o rondo, które łączy węzeł autostrady Tarnów-Północ z łącznikiem wybudowanym przez miasto oraz drogą numer 73 z Kielc do Jasła . "Przy ustawianiu znaków bierze się pod uwagę tzw. miejscowość kierunkową - tzn. docelową. Po zjeździe z autostrady w Tarnowie kierowcy wjeżdżają na drogę 73 i stąd takie właśnie znaki". - wyjaśnia rzecznik krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Iwona Mikrut. Z tych samych powodów np. w Brzesku ustawiono znaki na autostradę oraz nic nie mówiącą kierowcom miejscowość Cerekiew. Tylko, że jak zwracają uwagę kierowcy, drogowcy ustawiając znaki na Kielce i Jasło przy zjeździe z autostrady w Tarnowie wyprzedzili rzeczywistość i najwyraźniej zapomnieli, że autostrada kończy się w Tarnowie. Wszyscy kierowcy, a więc również Ci jadący w stronę Rzeszowa czy Ukrainy będą zjeżdżali w tym miejscu.

Apele kierowców oraz tarnowskiej drogówki przyniosły skutek. "Rozumiem, że kierowcy chcieliby żeby na tych znakach był również Rzeszów, bo nie wszyscy wiedza jak tam dojechać. Ta sprawa jest już załatwiana i do końca tygodnia na tej tablicy oprócz kierunku na Jasło, Kielce i drogi numer 73 będzie także Rzeszów oraz kierunek na drogę krajową numer 4 " - przyznaje Radiu Kraków Iwona Mikrut z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Ta obietnica cieszy nie tylko kierowców, ale także tarnowską drogówkę, która interweniowała w tej sprawie. Policjanci mają jednak także zastrzeżenia do oznakowania zakazującego wjazdu na autostradę dla ciężarówek powyżej 12 ton ustawionego w Szarowie - przyznaje zastępca naczelnika tarnowskiej drogówki Władysław Szydłowski. "Faktem jest, że jeżdżą ciężarówki pomimo tego, że nie powinny. Codziennie na każdej zmianie przynajmniej jedna ciężarówka jest przez nas zatrzymywana. Przy czym chciałbym podkreślić, że są to ciężarówki zwłaszcza na zagranicznych numerach rejestracyjnych. Czyli należy z tego wyciągnąć z tego taki wniosek, że to oznakowanie wymagałoby pewno doprecyzowania bądź uzupełnienia, tak żeby kierowcy nie gubili się w tym gąszczu oznakowania ".

Na czwartek zaplanowano wprawdzie objazd po autostradzie specjalnej komisji, która ponownie sprawdzi m.in. oznakowanie tej drogi, ale drogowcy nie planują poprawiać oznakowania ograniczeń tonażowych - przyznaje Iwona Mikrut z GDDiK. " To oznakowanie było już sprawdzane z projektem i jeżeli kierowcy wjeżdżają na autostradę, robią to prawdopodobnie z pełną świadomością . Ponieważ kilometr przed węzłem w Szarowie jadąc od Krakowa jest ustawiony znak, który mówi o tym, że ciężarówki powyżej 12 ton nie mogą wjechać na dalszy odcinek autostrady. 350 metrów przed węzłem jest kolejny znak, który pokazuje tym kierowcom kierunek zjazdu. Później już na samym węźle jest jeszcze jeden znak, czyli nie jest to tak, że oznakowania nie ma czy jest ustawione za późno".

Nadal nie wiadomo jednak kiedy zostaną przeprowadzone badania ruchu ciężarówek na starej krajowej czwórce . To od ich wyników drogowcy uzależniają utrzymanie zakazu wjazdu ciężarówek czy też jego zniesienie. "Natomiast z takich obserwacji nie potwierdzonych badaniami naszym zdaniem ten ruch się rozłożył na obydwie drogi tak jak przewidzieliśmy, ale będziemy co do tego pewni dopiero po wykonaniu dokładnych badań" - podkreśliła Iwona Mikrut.

Tymczasem podobne badania natężenia ruchu od piątku na ulicy Jana Pawła II po zjeździe z autostrady w Tarnowie będą prowadzili tamtejsi drogowcy. Wspólnie z policjantami rozmawiają oni także na temat zmian oznakowania oraz organizacji ruchu. Dotychczas ulica Jana Pawła II była podporządkowana ulicy Słonecznej i dopóki działa sygnalizacja świetlna nie ma z tym problemu. Ale drogowcy dmuchają na zimne i np. na wypadek awarii świateł, planują zmianę tak aby ulica Słoneczna była podporządkowana ulicy Jana Pawła II. Kolejną sprawą, która wymaga poprawienia to odsunięcie znaku, który przed ostatnimi światłami na ulicy Jana Pawła II wskazuje m.in. kierunek na Rzeszów na lewo, a na prawo do centrum miasta. W tej chwili zdaniem kierowców jest on za bardzo wciśnięty w ekrany akustyczne, a przez co mało widoczny - a przede wszystkim także jest ustawiony za późno. Kierowcy w ostatnie chwili próbują zmienić pas z prawo na lewy, tworząc korki. Policjanci poprosili drogowców o przestawienie tego znaku tak aby był dalej od świateł i rozwidlenia kierunków jazdy".

Bartek Maziarz

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię