Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Przyjaźń kwitnie - prezydenci Polski i Węgier w Tarnowie

  • Tarnów
  • date_range Sobota, 2013.03.23 06:56 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:28 )
Prezydenci Polski i Wegier: Bronisław Komorowski oraz Janos Ader wraz z małżonkami, oraz 300 zaproszonych gości z obu państw wzieli udział w Dniu Przyjaźni Polsko - Węgierskiej w Tarnowie. O organizacje takiego wydarzenia miasto starało się od 4 lat.

fot. Michał Gąciarz

Posłuchaj prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Dzień Przyjaźni Polsko Węgierskiej II
Dzień Przyjaźni Polsko Węgierskiej I
Prezydent Ryszard Ścigała nie ma wątpliwości, że Tarnów to najbardziej węgierskie z polskich miast. - Pokazujemy nasze związki od czasów 1528 roku czyli króla Jana Zapolyi poprzez postać generała Józefa Bema. Polska wydała taką postać, która stała się bohaterem obojga narodów, ale czczona jest przede wszystkim na Węgrzech - mówi Ścigała. Prezydent podkreśla, że nie możemy zapominać także o rewolucji węgierskiej z 1956 roku, kiedy to tarnowianie spieszyli z pomocą dla tych, którzy podjęli zryw wolnościowy na Węgrzech.


[

Posłuchaj: prezydenta Janosa Adera 

]


To właśnie przy Mauzoleum generała Józefa Bema w Parku Strzeleckim oficjalnie w samo południe rozpoczęły się uroczystości Dnia Przyjaźni Polsko - Węgierskiej. Prezydenci Bronisław Komorowski i Janos Ader odsłonili tam tablicę pamiątkową, a później w pobliskum Pałacyku Strzeleckim wystawę fragmentów Panoramy Siedmiogrodzkiej. To monumentalne dzieło przedstawiające bitwę pod Sybinem zostało pocięte na fragmenty - tarnowskie muzeum właśnie wzbogaciło się o 16 i 17 fragment.



Po południu prezydenci wzięli udział w gali Przyjaźni Polsko - Węgierskiej w tarnowskim teatrze, a później w polsko - węgierskim forum gospodarczym. Oficjalne uroczystości zakończy odnowienie przywilejów nadanych przez króla Jana Zapolyę w tarnowskim ratuszu.



W Tarnowie zjawiło się w sumie około 300 gości z Węgier i Polski, z czego cieszą się właściciele hoteli i restauracji, ale także samo miasto.
Tarnów bardzo chciał przy tej okazji pokazać się od najlepszej strony. Mimo kilkukrotnego sprzątania płyty rynku ze śniegu, z powodu prognozy pogody, która zapowiadała mróz, zrezygnowano z najbardziej widowiskowej dla mieszkańców części tych uroczystości, czyli pokazu bractw rycerskich z Polski i Węgier. Na pocieszenie, o godzinie 15 można było zobaczyć wypalanie rzeźb w piecach węgierskich, a o godzinie 17.00 pokazy Teatru Dzieci Ognia.

Oficjalne uroczystosci Dnia Przyjaźni Polsko-Wegierskiej odbywają się w Tarnowie, swoją wizytę w Małopolsce Janos Ader rozpoczął jednak od Krakowa. Rano spotkał się ze studentami hungarystyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.



(Bartek Maziarz/jp/RNB)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię