Słuchacz Radia Kraków alarmuje o przełożonych zabiegach na oddziale urologii szpitala św. Łukasza w Tarnowie.

NFZ nie płaci szpitalom za nadwykonania. Czy zabiegi i operacje w Małopolsce będą przekładane? NFZ nie płaci szpitalom za nadwykonania. Czy zabiegi i operacje w Małopolsce będą przekładane?

Rzecznik prasowy Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie Damian Mika przyznaje, że w tym miesiącu placówka musiała przesunąć około 30 planowanych zabiegów. Przekonuje jednak, że nie ma to związku z brakiem płatności za nadwykonania, a z awarią sprzętu operacyjnego do leczenia prostaty.

To niestety spowodowało konieczność kolejnych przesunięć terminów planowanych zabiegów

- mówi Damian Mika i dodaje:

Nie mamy problemów z NFZ w kwestii nadwykonań. Staramy się tak planować cały rok, aby wszystkie zabiegi odbywały się w terminach. Szacujemy także nasze możliwości, np. w przypadku endoprotez jesteśmy na etapie wykonania kontraktu w 90 %, by nie trzeba było przesuwać kolejnych zabiegów

Szpital Szczeklika: mimo zaległości z NFZ działamy normalnie

Problemy zapłatą za nadwykonania, podobnie jak w wielu lecznicach w Polsce, ma szpital im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie. Jak jednak przekonuje zastępca dyrektora, Danuta Nosek nie wpływa to na działalność placówki. Zabiegi i planowe przyjęcia na oddziały nie są odwoływane.

Do tej pory tzw. Stary Szpital w Tarnowie otrzymał pieniądze z NFZ-etu za 3 kwartały.

Część świadczeń będzie sfinansowana do końca roku, reszta będzie z pewnością zapłacona do pierwszego kwartału roku przyszłego. Oddział geriatryczny został utworzony dwa lata temu. Od początku kontrakt nie obejmuje wszystkich łóżek. Oddział pracuje w pełnym zakresie, bo takie jest zapotrzebowanie. Zakładamy, że w przyszłym roku około kwietnia, maja otrzymamy pieniądze za świadczenia z końcówki tego roku

- mówi zastępca dyrektora szpitala im. Edwarda Szczeklika Danuta Nosek.

Narodowy Funduszu Zdrowia zalega szpitalowi Szczeklika za nadwykonania tylko z oddziału geriatrycznego około 2 milionów złotych.