Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Udało się odnaleźć kolejne trzy części sławnego obrazu

  • Tarnów
  • date_range Niedziela, 2013.01.06 21:16 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:10 )
Tarnowskie Muzeum Okręgowe zlokalizowało trzy kolejne elementy pociętej Panoramy Siedmiogrodzkiej.

fot Muzeum Okręgowe w Tarnowie


Panorama Siedmiogrodzka to sławny obraz Jana Styki z 1897 r. przedstawiający zdobycie Sybinu przez powstańców węgierskich pod dowództwem gen. Józefa Bema 15 marca 1849 r. Została ona namalowana w ciągu pięciu miesięcy w rotundzie lwowskiej w Parku Stryjskim, po wywiezieniu z niej "Panoramy Racławickiej" na Węgry. Miała więc tak samo jak pierwowzór 15 m wysokości i 120 m obwodu.



Na ziemiach polskich obraz był wystawiany w Warszawie, a ostatnia informacja o nim pochodzi z 1908 r. Kilka lat po powstaniu działo, w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach zostało pocięte na kilkanaście mniejszych fragmentów. Jedna z wersji mówi, że autor - Jan Styka, pociął go na mniejsze elementy , bo nie dostał zapłaty od zamawiających dzieło. Każdą część płótna Jan Styka sygnował własnym podpisem.



Do dziś nie wiadomo na ile dokładnie fragmentów został pocięty obraz. Pierwsza z odnalezionych części Panoramy siedmiogrodzkiej pojawiła się w 1977 r. w jednym z krakowskich antykwariatów. Od tego czasu Muzeum Okręgowe rozpoczęło poszukiwania kolejnych części.

- Dziś Muzeum ma ich już 16 , i udało nam się zlokalizować trzy kolejne fragmenty - przyznaje dyrektor, Andrzej Szpunar. - Mamy kontakt z właścicielami , jednak nie wiadomo czy będzie nas stać na zakup obrazów - przyznaje.

- Ceny pociętych fragmentów Panoramy są coraz wyższe a przyczynia się trochę do tego informacja, że my tych fragmentów poszukujemy - dodaje dyrektor muzeum.

Za jeden z trzech zlokalizowanych fragmentów ich właściciele podają ceny nawet sięgające 100 tysięcy złotych.



Ostatni fragmenty Panoramy Siedmiogrodzkiej tarnowskiemu Muzeum udało się zdobyć w 2011 r. To obraz o wymiarach 1,8 x 2 m nosi, który nosi tytuł "Kapela Cygańska". Jego właściciel - Niemiec - podarował obraz muzeum bezpłatnie.

(Agnieszka Wrońska)


Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię