Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Tarnowie będzie nowe święto. "Musimy ten dzień godnie uczcić"

Tarnów będzie miał nowe święto, które będzie obchodził 7 marca - na pamiątkę nadania praw miejskich. Do tej pory ten dzień był świętowany jako urodziny Tarnowa, teraz obchody mają być bardziej uroczyste.

Tarnów z lotu ptaka, fot. Paweł Topolski

Początkowo w projekcie uchwały Rady Miejskiej ustanawiającej nowe święto miasta Tarnowa wskazano, co dokładnie miałoby się odbywać w tym dniu. Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej miały być wręczane nagrody, wyróżnienia i tytuły honorowe. Ostatecznie z tego zrezygnowano, zobowiązując jednak władze miasta do organizacji 7 marca uroczystych obchodów Święta Miasta Tarnowa.

Od tego roku obowiązuje nas nowe święto miasta. Będziemy pracować nad programem. Na pewno tradycyjne będą słodkie urodziny. Mamy też w planach coś innego, ale nie chcę teraz zdradzać szczegółów, bo jeszcze program nie jest gotowy. Natomiast na pewno będzie koncert orkiestry Straży Granicznej. Musimy ten dzień godnie uczcić, zgodnie z wolą radnych

- przekonywał prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny. Miasto ma się szczególnie przygotować na swoje 700 lecie, które będzie obchodzone w 2030 roku. Tarnów został lokowany 7 marca 1330 roku przez Spycimira Leliwitę, za zgodą króla Władysława Łokietka.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej przyznano także pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela burmistrzowi Tadeuszowi Tertilowi w roku 100-lecia od jego śmierci.

Inicjator - radny miejski i osiedlowy - Ryszard Żądło nazywa Tertila burmistrzem wielkim budowniczym, niezłomnym.

Tadeusz Tertil wrócił na tarnowski Rynek Tadeusz Tertil wrócił na tarnowski Rynek

Jak wylicza Żądło, za rządów Tertlila - w 1910 roku powstały miejskie wodociągi, gazownie oraz elektrownie, a w 1911 roku Tarnów był drugim po Lwowie miastem w Galicji, które miało tramwaj.

Tarnów wszedł w XX wiek jako nowoczesne miasto. Burmistrz niezłomny, bo 1914 roku burmistrz Tertil bronił Legionistów oraz mieszkańców. 30 października 1918 roku burmistrz Tadeusz Tertil zwołał sesję Rady Miejskiej, która podejmuje słynną decyzję podporządkowania się rządowi warszawskiemu. W tym czasie w nocy nastąpiło rozbrojenie garnizonu austro-węgierskiego i Tarnów stał się pierwszym wolnym miastem w Polsce

- mówi Ryszard Żądło i dodaje, że z inicjatywy Rady Osiedla "Starówka" powstała rzeźba przy Pasażu Terila.

Źródło: opracowanie własne
Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy


Zobacz także

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię