Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Więcej pieniędzy na małopolskie drogi w 2013. RAPORT

  • Tarnów
  • date_range Środa, 2013.01.02 11:24 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:09 )
77 mln złotych - tyle w tym roku Tarnów przeznaczy na nowe inwestycje. W roku 2013 miasto położy nacisk przede wszystkim na przedsięwzięcia drogowe.

fot. Piotr Majewski

Tarnów

W tym roku ruszy w mieście budowa łącznika z węzłem autostradowym Tarnów-Zachód w Wierzchosławicach. W ramach tego zadania na skrzyżowaniu ulic Kwiatkowskiego i Chemicznej powstanie duże rondo turbinowe. W mieście najważniejszym zadaniem będzie rozbudowa ul. Spokojniej . Zostanie ona poszerzona od ul. Nowodąbrowskiej do ul.Krzyskiej, wyłoniono już wykonawcę tej inwestycji przyznaje Krzysztof Madej z tarnowskiego magistratu.

Tarnowski Burek doczeka się generalnego remontu - czytaj

Odremontowany zostanie także tarnowski Burek - najpopularniejszy plac targowy w Tarnowie. Złożono już wniosek o pozwolenie na budowę tej inwestycji. Bój o remont Burku trwał kilka lat. Najpierw urzędnicy nie mogli dogadać się z handlującymi co do tego, jak po remoncie plac ma wyglądać, potem zastrzeżenia miał konserwator zabytków. Ostatecznie projekt zatwierdzili wszyscy. Przygotowany projekt zakłada między innymi wymianę nawierzchni całego terenu oraz budowę nowych pawilonów i stołów handlowych. Zakres robót budowlanych jest ogromny, klientów oraz kupców placu targowego czekają utrudnienia. Na czas modernizacji, najprawdopodobniej, kupcy będą musieli się przenieść w okolice ulicy Łaziennej. Prace potrwają kilka miesięcy.

Autostrada Tarnów- Rzeszów - czytaj

W Tarnowie w tym roku ma powstać także nowoczesny ośrodek badań nad budownictwem pasywnym tzw. poligon energooszczedności powstanie na terenie Zespołu Szkół Budowalnych i szkoła wspólnie z Politechnika Krakowska będzie prowadzić tam badania nad nowoczesnym budownictwem.

Kraków

Dla Krakowa będzie to czas płacenia za inwestycje już gotowe. W budżecie znalazły się pieniądze na między innymi przebudowę linii tramwajowej od ronda Mogilskiego do placu Centralnego, wymianę nawierzchni wybranych ulic, przebudowę ul. Radziwiłłowskiej i odnowę Rynku Podgórskiego.Zaplanowano fundusze na remont ul. Mogilskiej (drogowcy zaczną roboty najpóźniej jesienią), a także wydłużenie ślepej dziś ul. Lema. Teraz droga kończy się na prywatnej działce. Ukończenia tej inwestycji możemy się jednak spodziewać w połowie 2014 r.

Autostrada A4 Katowice - Kraków
Plany na ten rok obejmują m.in. rozbudowę placu poboru opłat w Balicach. Prace rozpoczną się już w styczniu i pochłoną około 8,5 mln zł.  Do wakacji powstaną tam cztery dodatkowe pasy ruchu ze stanowiskami do obsługi pojazdów. Dwa zupełnie nowe pasy powstaną tylko z jednej strony; od strony lotniska będzie to jeden z pas, ale z dwoma stanowiskami obsługi. Zarządca szykuje wymianę urządzeń poboru opłat. Inwestycja ta potrwa dwa lata. Kabiny inkasentów zostaną wymienione, wprowadzone zostaną nowe metody płatności. Dzięki nim kierowcy będą mogli przejechać przez bramki bez zatrzymywania się. Możliwa będzie również płatność kartami zbliżeniowymi, płatniczymi, paliwowymi czy flotowymi. Planowana jest także budowa odwodnienia 16-kilometrowego odcinka między Mysłowicami i Byczyną. Prace mają potrwać 3 lata.


Późną wiosną zakończyć ma się przebudowa skrzyżowania w rejonie Ikei i wymiana nawierzchni na ul. Conrada.


Zakopane

Zaczynający się właśnie rok będzie oznaczał też kolejne remonty dróg w Zakopanem. W planach jest modernizacja co najmniej kilku ulic w centrum miasta. "Zamierzamy w 2013 roku dokończyć remont parku miejskiego, ale także ulice wokół" - wylicza Janusz Majcher, burmistrz miasta. Dokończony ma być remont ul. Grunwaldzkiej. Ale zaczną się też nowe remonty. Urząd Miasta ma już gotowy projekt prac na odnowienie ulicy Sabały, a także Piłsudskiego od Krupówek aż do skoczni. Zakopiańczyków cieszy przede wszystkim planowany remont ulicy Piłsudskiego.


Nowy Sącz


Rok 2013 może się okazać decydujący jeśli chodzi o budowę zachodniej i północnej obwodnicy Nowego Sącza. Powiat walczy o nową decyzję środowiskową dla zachodniej obwodnicy. Poprzednia została uchylona po protestach mieszkańców. Jej brak sprawi, że budowy nie uda się rozpocząć a skutkiem będzie utrata zabezpieczonych na ten cel 13 mln euro. Jeśli chodzi o północna obwodnicę, to pod koniec 2012 r. miasto zdobyło decyzje środowiskową ale teraz znaleźć musi pieniądze na budowę. Według wstępnych szacunków, w zależności od wybranego wariantu, koszt inwestycji sięga od 80 do 120 mln zł.





Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię