- A
- A
- A
Trasa Nietoperza i nowe technologie. Zamek w Wiśniczu zaprasza
Półmetek wakacji to dobry moment, żeby wyznaczyć sobie kolejne turystyczne cele. Przejeżdżając między Bochnią a Limanową warto zboczyć do Nowego Wiśnicza, ponieważ Zamek wzniesiony przez Jana Kmitę w XIV wieku kusi już nie tylko swoją architekturą, ale również nowoczesnymi technologiami i nową atrakcją - Trasą Nietoperza.Zwiedzający po raz pierwszy mogą zobaczyć podziemia zamkowe, kiedyś służące tylko księciu i jego najbliższemu otoczeniu. Naszą reporterkę oprowadzili Piotr Pyziak i Katarzyna Adamczyk z Muzeum Ziemi Wiśnickiej:
Schodzimy do podziemi, najniższej części, która jest teraz dostępna. To była potężna twierdza, a przejście to służyło oficerom Stanisława Lubomirskiego do tego, żeby się szybko dostać do stajni, do koni... A tu w tych ciemnych, zimnych piwnicach znajdowały się zamkowe winiarnie...Teraz jesteśmy pod południowum skrzydłem, w miejscu, które przypomina kopalnię a zimą jest wykorzystywane przez nietoperze do zimowania, mają tu dobre warunki klimatyczne. Na zamku są trzy gatunki - gacek, nocek i podkowiec - zimą to ich królestwo. Ta kolonia cały czas rośnie, podkowiec był gatunkiem wymierającym w Polsce a w tej chwili mamy więcej podkowców, niż 10 - 15 lat temu było w ogóle w Polsce. Tu mają warunki optymalne, mają miejsca w których mogą się zaczepić i spokojnie zimować, jest też wilgotno a one budzą się, żeby nadrobić braki wody - jak jest wilgotno, to potrafią zlizać wilgoć z własnych skrzydeł.... A tu najnowsze technologie, które czekają na turystów w Nowym Wiśniczu. W tym zamku wiek XVII miesza się z XXI, specjalnie dla nas napisana animacja w technologii 360 stopni, w której odbywamyy podróż od podziemi zamku, poprzez dziedziniec wewnętrzny, sale zamku, gdzie możemy z wysokości 40 metrów i z pozycji lotu nietoperza zobaczyć jak wyglądał krajobraz 17-wieczny - zamek, klasztor i początki Nowego Wiśnicza...
Trasa Nietoperza to element tej multimedialnej podróży. Zwiedzanie wiśnickiego zamku można planować od wtorku do niedzieli.W dni powszednie jest zdecydowanie mniej tłoczno.
Magdalena Zbylut/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
18:56
Radni Lewicy chcą usunięcia arcybiskupa z kapituły Cracoviae Merenti. Głosowanie na najbliższej sesji rady miasta?
-
15:49
"Wspólne Jutro" nazwą nowego stowarzyszenia politycznego; przewodniczącą Daria Gosek-Popiołek
-
15:42
Wybory w nowo utworzonej gminie Szczawa: jest kalendarz wyborczy
-
15:22
Zakopiańska snowboardzistka Aleksandra Król-Walas wygrała zawody Pucharu Świata
-
14:11
Nie żyje dr Kazimierz Walasz, wieloletni prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego
-
13:56
Nowy Sącz - nowy rok - nowe twarze we władzach miasta, spółek i instytucji
-
13:41
Partia Razem ogłosiła kandydata na prezydenta
-
12:53
IMGW ostrzega przed zamieciami śnieżnymi i silnym wiatrem
-
11:28
Owintar w końcu przestanie straszyć w centrum Tarnowa. "Część mieszkańców Krakowa czeka na tę ofertę"
-
10:07
Gdy zimno - mocno sie przytulamy, czyli zwierzeca "termoregulacja"
-
09:13
W górach przybyło śniegu, ratownicy TOPR i GOPR apelują o rozwagę
-
09:08
Telematyka wideo w branży transportowej
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze