- A
- A
- A
W audycji "Zielono mi": zadbajmy o nasze azalie
Zanim zakwitną azalie gruntowe, możemy w domach gościć ich azaliowe kuzynki, wywodzące się z chińskiego gatunku Rhododendron simsii, którym w naszych ogrodach zimą jest za zimno.Przyniesione z kwiaciarni przez kilka dni są przepiękne, ale po tym czasie zazwyczaj zaczynają sprawiać kłopoty. Jakie błędy popełniamy najczęściej?
- za mało podlewamy
Podobnie jak wiecznie zielone azalie ogrodowe, doniczkowa azalia powinna mieć zawsze wilgotne podłoże. Jeśli tylko zapomnimy o podlaniu na czas, kwiaty i liście zwiędną. Misja ratunkowa polegać może na zanurzeniu w wiadrze z wodą całej doniczki, by się porządnie nasączyła, a roślina odzyska sprężystość. Jeśli jeszcze nie kwitnie można zraszać liście jak najczęściej, ale kwiaty tego nie lubią (płatki zlepiają się i tracą kolor). Z drugiej strony jednak nie można przesadzać z podlewaniem. Zbyt mokra ziemia może spowodować gnicie systemu korzeniowego, o co nietrudno, bowiem azalia ma drobne, delikatne korzonki.
- podlewamy zbyt twardą wodą
Woda używana do zraszania i podlewania powinna być miękka, a więc filtrowana lub przegotowana, gdyż azalia, jak wszystkie rośliny wrzosowate wymaga zawsze kwaśnej ziemi – odczyn nie powinien być wyższy niż pH 3,5-4,5. Niski poziom pH zapewnia prawidłową przyswajalność składników pokarmowych. W doniczce, gdzie ziemi jest niewiele, odczyn podłoża może się bardzo szybko zmienić. Podczas przesadzania po kwitnieniu wybrać trzeba odpowiednie podłoże – kwaśny torf ogrodniczy wymieszany z piaskiem, przekompostowaną korą sosnową i gliną, zapewniającą utrzymanie odpowiedniej wilgotności.
- trzeba dokarmiać
Azalia doniczkowa jest niewielką rośliną, wydającą mnóstwo okazałych kwiatów i utrzymującą przez cały rok gęste liście, więc musi mieć dostateczną ilość pokarmu. Najważniejsze jest nawożenie po kwitnieniu, ponieważ wtedy roślina jest bardzo osłabiona. Pięć, sześć razy w odstępach 10-dniowych trzeba ją dokarmić rozpuszczonym w wodzie Florovitem, a jeszcze lepiej specjalnym nawozem do azalii, dając na litr wody 2-3 g nawozu.
Co dalej? Po kwitnieniu bardzo ważny jest jeszcze jeden zabieg – powinno się usunąć wszystkie przekwitnięte kwiaty, po prostu wyłamać je palcami, nie dopuszczając w ten sposób do zawiązywania nasion. To też czas kiedy trzeba przenieść azalię w chłodniejsze miejsce, np. na ganek albo do nieogrzewanego pokoju, a w drugiej połowie maja warto wynieść na taras lub do ogrodu, w półcieniste miejsce. W październiku, przed przymrozkami, trzeba ją z powrotem przenieść do domu, ale nie od razu do ciepła, lecz znów na ganek, werandę itp., gdzie temperatura wynosi od 5 do 12°C. Niech pozostanie tam aż do momentu zawiązania pąków, a wtedy trzeba przenieść doniczkę do cieplejszego miejsca, o temperaturze nie wyższej niż 18°C. Optymalna temperatura dla azalii to około 12-15°C, którą bardzo trudno uzyskać w normalnych domach, ale wtedy należy azalię wstawiać na noc do chłodniejszych pomieszczeń. Nie należy jednak stawiać jej przy otwartych oknach i na przeciągach. Póki nie otworzy kwiatów, trzeba zraszać liście, bo lubi wilgoć w powietrzu, i zawsze dbać o systematyczne podlewanie ziemi w doniczce. Azalia lubi bardzo jasne stanowiska, najlepiej w pomieszczeniach od strony południowej i wschodniej.
(Anna Łoś, Barbara Błaszczyk)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
15:49
"Wspólne Jutro" nazwą nowego stowarzyszenia politycznego; przewodniczącą Daria Gosek-Popiołek
-
15:22
Zakopiańska snowboardzistka Aleksandra Król-Walas wygrała zawody Pucharu Świata
-
14:11
Nie żyje dr Kazimierz Walasz, wieloletni prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego
-
13:56
Nowy Sącz - nowy rok - nowe twarze we władzach miasta, spółek i instytucji
-
13:41
Partia Razem ogłosiła kandydata na prezydenta
-
12:53
IMGW ostrzega przed zamieciami śnieżnymi i silnym wiatrem
-
11:28
Owintar w końcu przestanie straszyć w centrum Tarnowa. "Część mieszkańców Krakowa czeka na tę ofertę"
-
10:07
Gdy zimno - mocno sie przytulamy, czyli zwierzeca "termoregulacja"
-
09:13
W górach przybyło śniegu, ratownicy TOPR i GOPR apelują o rozwagę
-
09:08
Telematyka wideo w branży transportowej
-
09:04
Jakie są kryteria skuteczności leczenia alkoholizmu w długiej perspektywie?
-
08:58
Jak wybrać idealne krzesła do salonu? Poradnik dla każdego wnętrza
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze