Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Badminton z Grzegorzem Turnauem i noc w Rydlówce. Jak Kraków wspiera WOŚP?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to jedno z najważniejszych wydarzeń charytatywnych w Polsce, które od ponad trzech dekad gromadzi miliony ludzi, by wspólnie wspierać szczytne cele. 26 stycznia 2025 roku WOŚP zagra po raz kolejny, tym razem zbierając fundusze na pomoc dzieciom zmagającym się z nowotworami i chorobami hematologicznymi. Jak wygląda organizacja finału w Krakowie? Georgina Gryboś rozmawiała z Piotrem Błońskim, szefem Sztabu WOŚP przy Urzędzie Miasta Krakowa.

Podliczanie zbiórki WOŚP w Krakowie / źródło: Sztab WOŚP w Krakowie

Serce Krakowa zabije dla potrzebujących

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy stała się symbolem jedności i radości. Każdego roku Krakowianie tłumnie wychodzą na ulice, aby wspólnie działać na rzecz potrzebujących.

Finał akcji jest dniem, podczas którego Krakowianie wychodzą na ulicę, chcą się ze sobą spotkać. Oddolnych inicjatyw jest cały ogrom. Sztab, w którym działam, zajmuje się organizacją kwesty, natomiast reszta zależy do tego, co wymyślą Krakowianie – przyznaje Piotr Błoński.

W Krakowie działa osiem niezależnych sztabów, które wspólnie angażują ponad 2200 wolontariuszy. Jednak, jak zauważył Piotr Błoński, akcję napędzają także sami mieszkańcy:

Krakowianie chętnie wspierają zbiórkę pieniędzy, ale przede wszystkim chcą się spotkać, chcą być ze sobą. Wymyślają szereg różnych inicjatyw po to, aby zobaczyć innych uśmiechniętych ludzi.

To tu dzieje się Radio - weź udział w licytacji i zamień się w radiowca w audycji Muzyczna Zmiana. Fot. RK

Zagraj w badmintona z Grzegorzem Turnauem

Na aukcjach WOŚP pojawiają się przedmioty, które często niosą ze sobą ogromny ładunek emocjonalny. Jak wspomina Piotr Błoński, są to zarówno drobiazgi, takie jak kolekcjonerskie karty czy własnoręcznie wykonane karmniki dla ptaków, jak i wartościowe przedmioty przekazywane przez znane osoby. Wśród przykładów można wymienić obrazy Andrzeja Mleczki, prywatne koncerty Grzegorza Turnaua czy wspólne gotowanie z Robertem Makłowiczem.

Nasz krakowski artysta, Grzegorz Turnau, który co roku zapraszał na prywatne koncerty lub spotkania, w tym roku będzie grał w badmintona ze zwycięzcą aukcji. Wolontariuszem w Krakowie jest Robert Makłowicz, który niejednokrotnie wystawiał na aukcję wspólne gotowanie. Oczywiście przedstawiciele władz miasta od lat także dołączają do działań. Orkiestra ściąga mnóstwo fantastycznych ludzi. To jest dzień wielkiego uśmiechu – mówi Piotr Błoński.

Tegoroczny Finał w Krakowie obfituje w niezwykłe aukcje i wydarzenia, które angażują zarówno osoby prywatne, jak i instytucje. Pomysłowość uczestników nie zna granic. Przykładem może być „Noc w Rydlówce”, czyli nocleg w miejscu, gdzie odbyło się najsłynniejsze polskie wesele. To inicjatywa Muzeum Krakowa, które wraz z innymi instytucjami, jak Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Inżynierii i Techniki czy Muzeum Narodowe, oferuje unikalne doświadczenia, niedostępne na co dzień.

Do tegorocznego Finału dołączy... Dama z gronostajem. Będzie kwestować obok dwóch innych wolontariuszy – Adama Mickiewicza oraz do Smoka Wawelskiego – mówi Piotr Błoński.

Podczas 33. Finału WOŚP można wylicytować m.in. poprowadzenie audycji w Radiu Kraków. Zwycięzca licytacji zasiądzie w studiu i – wspólnie z Agnieszką Barańską i Tomaszem Buszewskim – poprowadzi na żywo półtoragodzinny program, wypełniony muzyką, którą sam wybierze.

(cała rozmowa do posłuchania)

Nasz krakowianin Grzegorz Durnau, który co roku czy to zapraszał na prywatne koncerty, czy to na jakieś spotkania z nim. W tym roku będzie grał w badmintona ze zwycięzcą aukcji. Robert Makłowicz, który także jest wolontariuszem tutaj u nas w Krakowie, także niejednokrotnie wystawiał samego siebie na aukcje.
Wspólne gotowanie chociażby miało miejsce, podróże, podróżnicze znane rzeczy od pana Roberta. Oczywiście przedstawiciele władz miasta od lat także się dołączają do działań. Szereg fantastycznych rzeczy, ojejku, nic tylko licytować.
dama z gronostajem będzie także wolontariuszem tegorocznego finału.
Dołączę do Adama Mickiewicza oraz do Smoka Wawelskiego, którzy także dwaj dzielni wolontariusze będą kwestować.

Tematy:
Autor:
Georgina Gryboś

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię