Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Co jeść zimą? Kalarepa, jarmuż, warzywa bulwiaste – dieta sezonowa jest dla nas najzdrowsza

Jak jednak odnaleźć się w zalewie porad żywieniowych, nowych diet i zaleceń profilaktycznych? Dietetyk kliniczny Maciej Wielgosz poleca dietę sezonową, która wykorzystuj aktualnie dostępne produkty, przez co nie tracą one na wartości w skutek przechowywania. Dieta pudełkowa, suplementy oraz edukacja żywieniowa mogą również pomóc w budowaniu zdrowych nawyków, ale to konsultacja z lekarzem i indywidualne podejście są kluczowe dla utrzymania zdrowia.

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: Pexels

Znaczenie diety sezonowej

Dieta sezonowa jest najzdrowszą opcją, ponieważ opiera się na produktach dostępnych w danym okresie, które są bogate w witaminy i minerały. Wybieranie sezonowych warzyw i owoców pozwala na lepsze zbilansowanie diety oraz oszczędności finansowe, gdyż produkty sezonowe są zazwyczaj tańsze.

Dieta sezonowa jest dla nas najlepsza i najzdrowsza. Polega na tym, że wykorzystujemy produkty, które są dostępne w danych miesiącach. Takie produkty zazwyczaj mają najwięcej witamin i składników mineralnych, zwłaszcza jeśli mowa o warzywach i owocach. Wszystko dzięki temu, że wartościowe mikro i makroelementy nie są wytracane w procesie przechowywania. Jesteśmy w stanie lepiej zbilansować taką dietę pod kątem witaminowo-mineralnym i zdrowotnym – mówi dietetyk Maciej Wielgosz.

W zimie, szczególnie w styczniu, dostępne są głównie importowane owoce, takie jak pomarańcze i mandarynki. Mimo że są to produkty importowane, często pochodzą z Europy i są wysokiej jakości, więc warto je włączyć do diety. Wśród warzyw dostępnych w Polsce wyróżniają się warzywa korzeniowe, takie jak marchew, pietruszka, burak czy seler, a także kapusta i jarmuż.

Zachęcam, żeby pójść na Kleparz czy na plac Imbramowski i znaleźć świeży jarmuż, który w tym momencie też jest dobrym warzywem sezonowym. Można popróbować wejść po prostu na sklepowy dział warzyw i owoców i zobaczyć, czego tak naprawdę nigdy nie jedliśmy. Może to być kalarepa, białe rzodkwie, brukwie, warzywa bulwiaste, które często są pomijane, a warto włączyć je do jadłospisu – mówi dietetyk Maciej Wielgosz.

Maciej Wielgosz w studiu Radia Kraków, fot. Sylwia Paszkowska

Maciej Wielgosz w studiu Radia Kraków, fot. Sylwia Paszkowska

Regularne badania i profilaktyka prozdrowotna

Badania te są kluczowe nie tylko dla osób z problemami zdrowotnymi, ale również dla tych, którzy chcą utrzymać zdrowy styl życia. Regularne kontrole mogą pomóc wcześniej wykryć potencjalne problemy i pozwalają na lepsze dostosowanie diety i suplementacji do indywidualnych potrzeb.

Dobrze jest oprócz podstawowych badań poziomu cholesterolu, zrobić sobie też USG wątroby, zważyć się na analizatorze składu ciała, żeby zobaczyć, czy na przykład nie mamy otłuszczonych narządów wewnętrznych. Warto zrobić sobie pomiary obwodu talii i obwodu brzucha, bo jeżeli mamy sylwetkę "skinny fat", czyli mamy lekki brzuszek albo otłuszczone narządy wewnętrzne, to może to podwyższać poziom cholesterolu – wymienia dietetyk Maciej Wielgosz.

Aby obniżyć poziom cholesterolu należy ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych i cukru. Cukier, zwłaszcza fruktoza, przyczynia się do otłuszczania wątroby. Należy również unikać tłuszczów trans obecnych w smażonych produktach i słodyczach.

Dieta pudełkowa. Wygoda czy zagrożenie?

Maciej Wielgosz odniósł się również do popularnego trendu diet pudełkowych. Chociaż docenia wygodę i możliwość łatwego bilansowania posiłków, zauważa kilka wad tej metody. Korzystanie z takiej formy żywienia nie uczy samodzielnego przygotowywania zbilansowanych posiłków, co może prowadzić do problemów w momencie rezygnacji z tej diety. Z tego powodu dietetyk zaleca dietę pudełkową głównie osobom świadomym żywieniowo, które z powodu braku czasu nie mogą gotować samodzielnie.

Dietę pudełkową można zarekomendować osobom, które już mają pewną wiedzę żywieniową, ale przez swój tryb życia nie mają czasu gotować. Możemy to porównać do sytuacji, w której idziemy do restauracji, ktoś nam podaje jedzenie. Jemy, smakuje nam to, ale serwowane, gotowe danie nie nauczą nas gotowania. Analogicznie - jeżeli mamy zerową wiedzę żywieniową, to zamówienie pudełek nie nauczy nas odpowiedniego bilansowania diety – mówi dietetyk Maciej Wielgosz.

Ekspert wskazuje, że edukacja żywieniowa, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, jest fundamentalna dla budowania świadomych nawyków żywieniowych i unikania problemów zdrowotnych w przyszłości. Wprowadzenie zdrowych zmian w żywieniu może być wyzwaniem, ale z odpowiednią wiedza i wsparciem jest to w pełni osiągalne.

(cała rozmowa do posłuchania)

Tematy:
Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię