Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Dlaczego nie zwlekać z wizytą u okulisty i czego nie lekceważyć w wieku dorosłym?

Konsultacji i stałej opieki okulistycznej wymagają osoby obciążone chorobami ogólnoustrojowymi takimi jak cukrzyca. Utraty wzroku spowodowanej cukrzycą można zapobiec. Najważniejsze jest wczesne wykrycie zmian w narządzie wzroku - mówi - lek. Tomasz Tomczyk - lekarz z kliniki Oko-Test z placówkami w Olkuszu i Nowym Targu.

fot. pixabay

Zaczerwienione oko może być tak naprawdę powodem wielu schorzeń

Jakie sytuacje wymagają pilnej konsultacji okulistycznej, jeżeli chodzi o dorosłych?

Tych sytuacji jest naprawdę bardzo wiele. Powinniśmy zacząć od tych, z którymi spotykamy się najczęściej w naszych gabinetach, czyli zaczerwienione oko. Zaczerwienione oko może być tak naprawdę powodem wielu schorzeń: od zapalenia spojówek do tak naprawdę wielu innych stanów chorobowych, dużo poważniejszych. Chociażby w przypadku noszenia soczewek kontaktowych, kiedy pacjenci bardzo późno przychodzą z tym zaczerwienieniem oczu, myśląc, że kiedyś to przejdzie.

Groźna Acanthamoeba

Ale to oznacza, że sobie źle założyli te soczewki?

Najczęściej już rozwija się zapalenie rogówki, które jest spowodowane pierwotniakiem, Acanthamoebą. Bardzo wiele osób o tym nie wie, że w przypadku użytkowania soczewek kontaktowych nie powinniśmy mieć do czynienia z żadnymi akwenami wodnymi, basenami, saunami. Nie powinniśmy wchodzić pod prysznic w soczewkach, dlatego że Acanthamoeba żyje właśnie w środowisku tym wodnym i znajduje idealne środowisko do życia właśnie pod powierzchnią soczewki, żywiąc się naszą tkanką rogówki.

No ale to wtedy korzystanie z takich akwenów wodnych jest mało komfortowe.

Możemy skorzystać ze specjalnych okularów do pływania. Coraz więcej osób z tych okularów korzysta i to skutecznie chroni przed tym groźnym następstwem.

To jest rzeczywiście cenna informacja, żeby nie bagatelizować tego i nie przedkładać swojego komfortu nad potem cierpienie, chociażby właśnie z powodu zakażenia.

Absolutnie tak. Zakażenie Acanthamoebą leczy się bardzo ciężko i w wielu przypadkach niestety kończy się przeszczepem rogówki. W każdym przypadku, kiedy mamy zaczerwienione oczy, nie należy zwlekać z wizytą u okulisty, tylko podjąć od samego początku kroki, które mogą uchronić przed poważnymi komplikacjami.

Winna może być także alergia

Ale to zaczerwienienie oczu też może wynikać na przykład z jakiejś alergii?

Bardzo często wynika z alergii, bo tak naprawdę oko pierwsze spotyka się z alergenami. Krążące alergeny dostają się do worka spojówkowego, wywołując reakcję alergiczną w obrębie spojówek.

Następnie za pomocą odpowiednich połączeń to spływa na tylną ścianę gardła do małżowin nosowych, gdzie wywołuje objawy kataru, obrzmienia górnych dróg oddechowych. Oczy bardzo często są pierwszą barierą tych alergenów.

A czy okulary nie chronią nas trochę przed tymi alergenami?

Odrobinę nas chronią, ale nie przeceniałbym tego.

Cukrzyca a badania wzroku

Ważna jest kontrola wzroku przez osoby, które cierpią na cukrzycę.

Każda osoba, która choruje na cukrzycę, powinna przejść badanie okulistyczne przed rozpoczęciem leczenia, a także przechodzić te badania cyklicznie w trakcie leczenia.

Zmiany cukrzycowe, które powstają w obrębie narządu wzroku, są ciężkimi powikłaniami. Mogą prowadzić do ślepoty.

Włączenie leczenia na odpowiednim etapie początkowym chroni naszych pacjentów przed tą ślepotą, która w tym przypadku jest nieodwracalna.

Jak często cukrzycy powinni kontrolować swój wzrok?

(…) Co 6 miesięcy. To jest ten właściwy okres, kiedy powinniśmy się pojawiać w gabinetach okulistycznych.

Czy to oznacza od razu, że będziemy zmieniać sobie soczewki w okularach?

Niekoniecznie. To nie musi być z tym związane, ponieważ cukrzyca nie do końca wiąże się ze zmianą refrakcji. Tutaj zmiany okularów nie są aż tak częste.

Cukrzyca powoduje wiele innych następstw, które niestety przekładają się na coraz gorsze widzenie. Zmiany w siatkówce, które powoduje cukrzyca, przekładają się na późniejsze niewidzenie, niewidzenie dobre.

Każde nagłe zaniewidzenie wymaga wizyty u okulisty

W jakich sytuacjach nie należy zwlekać z wizytą okulisty?

Nie powinniśmy zwlekać z wizytą okulisty w przypadku każdego nagłego zaniewidzenia. Każde nagłe zaniewidzenie może być wynikiem innych chorób, chociażby ogólnoustrojowych, które zwracają nam uwagę na to, że może coś w przyszłości się wydarzyć w narządzie wzroku.

Ostatnio trafił do mnie pacjent, który powiedział, że dwa razy zdarzyło mu się takie przejściowe zaniewidzenie, które trwało około 20-30 sekund, po czym wszystko wróciło do normy. Tego pacjenta wysłałem na Doplera tętnic szyjnych kręgowych i okazało się, że zwężenie jego tętnicy szyjnej było ponad 90%. Ten pacjent nie miał odpowiedniego przepływu, odpowiedniego zaopatrzenia struktur tkanek w krew i składniki odżywcze.

Co by mogło się wydarzyć, gdyby nie poszedł na to badanie?

Najczęściej u tych pacjentów dochodzi w następstwie do rozwoju zakrzepu i to tak naprawdę bardzo poważna konsekwencja. Zakrzep to tak zwany udar.

Jeżeli mamy go w mózgu, to mówimy o udarze mózgu. Jeżeli mamy go w oku, mówimy o zakrzepie naczyń siatkówki czy to zakrzepie żylnym. I niestety w tym przypadku dochodzi do nieodwracalnej utraty wzroku.

Jesteśmy w stanie temu zapobiec, jesteśmy w stanie wprowadzić odpowiednią dietę, jesteśmy w stanie wprowadzić leki, które nam obniżają ilość tych krążących niewłaściwych trójglicerydów cholesterolu. Natomiast musimy to zrobić odpowiednio wcześniej. Nie bagatelizujmy żadnego objawu przejściowego zaniewidzenia, gdyż może to być dla nas sygnał alarmowy, że coś się dzieje w organizmie.

(Cała rozmowa do odsłuchania)

Autor:
Katarzyna Pelc

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (1)

NZTJP
Nie zwlekam, to jest Polska
2025-01-07
Tylko terminy na NFZ są na za rok z, uwaga, skierowaniem pilnym! :)

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię