Dostępność cyfrowa oznacza projektowanie stron internetowych, aplikacji i produktów cyfrowych tak, aby były dostępne i zrozumiałe dla wszystkich użytkowników, niezależnie od ich umiejętności, sprzętu czy warunków, w jakich się znajdują. Dla osób z niepełnosprawnościami, jak również starszych użytkowników, dostępność umożliwia pełne uczestnictwo w życiu cyfrowym, od załatwiania spraw urzędowych po korzystanie z usług bankowych. Na przykład możliwość nawigacji po stronie za pomocą klawiatury czy oglądania filmów z napisami to rozwiązania, które przynoszą korzyści nie tylko osobom niewidomym/niesłyszącym, ale każdemu z nas, w zależności od okoliczności.
Inwestycja w dostępność cyfrową to także wymierne korzyści biznesowe. Dostępne strony i aplikacje docierają do szerszego grona odbiorców i zwiększają lojalność klientów, którzy czują się docenieni przez organizacje dbające o ich potrzeby. Obecnie dostępność cyfrowa jest również wymogiem prawnym, definiowanym przez międzynarodowe standardy WCAG (Web Content Accessibility Guidelines). Firmy i instytucje, które włączają te standardy w swoje produkty, nie tylko minimalizują ryzyko prawne, ale i przyczyniają się do budowania bardziej zróżnicowanej i inkluzywnej przestrzeni cyfrowej. Tworzenie rozwiązań przyjaznych każdemu użytkownikowi sprawia, że świat cyfrowy staje się bardziej zrównoważony i otwarty na różnorodność. To także szansa na budowanie cyfrowej przestrzeni, w której każdy, bez względu na swoje możliwości, może w pełni korzystać z usług, informacji i technologii oferowanych przez internet.
- A
- A
- A
Dostępność cyfrowa: klucz do równych szans
To coś więcej niż wymóg prawny — to podejście, które umożliwia wszystkim użytkownikom, w tym osobom z niepełnosprawnościami, pełne uczestnictwo w życiu cyfrowym. Przyjazne dla każdego rozwiązania, takie jak responsywność stron czy możliwość korzystania z czytników ekranowych, ułatwiają codzienne funkcjonowanie i otwierają nowe możliwości na rynku cyfrowym. Dlaczego warto projektować rozwiązania cyfrowe dostępne dla wszystkich? W rozmowie z Magdaleną Król z Wydziału Informatyki AGH przybliżamy znaczenie dostępności cyfrowej.
Autor:
Kamil Wszołek
Komentarze (2)
KW
Kamil Wszołek
2024-11-07
A
Amerykanin
2024-11-05
Najnowsze
-
13:32
Miał dożywotni zakaz prowadzenia, wsiadł za kierownicę. Do tego był poszukiwany
-
13:14
Dziki Zachód na Prądniku Czerwonym. Będzie audyt bezpieczeństwa i więcej patroli policji
-
12:30
Kto będzie nowym dyrektorem Wydziału Komunikacji Społecznej? Największe szanse ma Przemysław Walaszczyk
-
12:10
Rektor Politechniki Krakowskiej: „W ciągu 30 lat nastąpił gigantyczny przeskok w budowie dróg w Polsce”
-
11:59
Cztery Złote Globy dla "Szōguna". Co sprawiło, że serial zachwycił krytyków?
-
11:45
Czekolada za choinkę. W Małopolsce Zachodniej trwają akcje odbioru drzewek
-
11:43
Nawet 300 hektarów w nowohuckim kombinacie może przejąć Kraków. "Rozmawiamy o trzy razy większym terenie niż planowano"
-
11:30
Groźby, nagroda, freski, korki, wyprawa w Tatry i słowa metropolity. Co Wyczynem, co Blamażem?
-
11:11
Izabela Kudła : pierwszy raz na siłowni...nuda, ale odkryłam fitness
-
11:07
Izabela Kudła - Mistrzyni Europy Fitness , poleca aktywną regeneracje po pracy
-
11:01
Andrzej Madej " Oda do...sylwestrowej radości"
-
22:30
Wychowała pokolenia pianistów. Kim była Irena Rolanowska?